UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна висунула "Газпрому" дві умови у відповідь на вимогу завантажувати більше газу у ПСГ

Київ і Москва розпочали переговори про збільшення обсягів завантаження газу у підземні сховища. Україна запропонувала "Газпрому" два варіанти врегулювання проблеми. Один із них - надання безвідсоткового кредиту у розмірі $ 2 млрд для купівлі цього газу.

Україна згодна збільшити обсяги "зимового" газу у підземних сховищах (ПСГ), необхідні для гарантування безперебійного транзиту з Росії до ЄС. Щоправда, піти на це Київ готовий лише за деяких умов.

Досі Україна заявляла, що завантажить в ПСГ тільки необхідні їй 14 млрд куб. м, у той час як "Газпром" вимагав збільшити цей обсяг до 19 млрд куб. м для забезпечення безперебійного транзиту до ЄС.

Як повідомили відразу два високопоставлені джерела у "Газпромі" і Міненерго України - Київ та Москва почали переговори про збільшення обсягів завантаження газу в ПСГ.

Так, Україна запропонувала "Газпрому" два варіанти врегулювання проблеми. "Перший - ми можемо дозволити зберігати в підземних газосховищах резервний об'єм газу, не стягуючи плату за його підйом. Другий - ми купимо цей газ, але тільки за умови, якщо "Газпром" або "Газпромбанк" нададуть безвідсотковий кредит на його закупівлю і продовжать вже отримані раніше кредити", - повідомило "Коммерсантъ-Україна" джерело в Міненерго.

Від першого із запропонованих варіантів "Газпром" вже відмовився. У той же час, розглядається варіант завантаження газу за рахунок кредиту "Газпромбанку". Однак можливість надання безвідсоткового кредиту джерело у "Газпромі" не стало коментувати.

Щоб купити у Росії 5 млрд кубометрів газу, необхідно близько $ 2 млрд. Таку ж суму минулого року "Газпромбанк" виділяв "Нафтогазу", але під 8,5% річних з погашенням 24 червня 2013 року.

Щоправда, термін погашення торішнього кредиту у банку вже погодилися продовжити за умови його додаткового забезпечення держгарантіями. У зв'язку з цим Кабінет міністрів вже зареєстрував у Верховній Раді законопроект №2476 про поправки до держбюджету.

Формування запасу у 4-5 млрд кубометрів газу для підстраховки споживачів газу з ЄС на випадок дуже холодної зими зазвичай здійснювала саме НАК "Нафтогаз України". Але не так давно у Міненерго заявили, що відмовляються від такої практики, і якщо у "Газпрому" є бажання, він може закуповувати газ за свій рахунок.

При цьому у НАК розраховували заробити на використанні ПСГ сторонніми компаніями - влітку НКРЕ підвищила в 4,4 рази тарифи на завантаження та відбір газу зі сховищ, а також на зберігання.

"Ми не хочемо повторення ситуації 2009 і 2011 років, коли нас звинуватили в тому, що ЄС недоотримав російський газ. Насправді це "Газпром" знизив обсяги прокачування, але довести це ми не змогли - наша газотранспортна система досі не скрізь обладнана лічильниками, які б показали, скільки газу зайшло з території Росії", - пояснив співрозмовник "Ъ" у Міненерго.

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук пояснює спроби України знайти компроміс з Росією в питанні завантаження газу в підземні газосховища тим, що від цього буде залежати подальший хід переговорів про зниження цін на російський газ. "Переговори про створення консорціуму і зменшення вартості палива, по суті, завмерли, і російська сторона не відновить їх без рішення проблеми з обсягами палива у сховищах", - вважає він.

Але член комітету Верховної ради з ПЕК Сергій Пашинський ("Батьківщина") зазначає, що поступки України під час переговорів з Росією навряд чи надалі дозволять домогтися зниження ціни. "Досвід тієї ж RWE та інших європейських трейдерів показує, що єдиний успішний шлях переговорів із "Газпромом" - це Стокгольмський арбітражний суд. Але замість того, щоб подати позов, Кабмін продовжує йти на поступки російській стороні навіть у питанні завантаження додаткового обсягу газу в ПСГ", - обурюється він.

Як повідомляло ZN.UA, в українських ПСГ резервний об'єм газу на 7 серпня становив 10,2 млрд куб. м (з урахуванням завантажених з початку сезону 4,2 млрд куб. м, що належить "Нафтогазу України" газу, а також решти запасів і газу в інших власників).

Раніше міністр енергетики Едуард Ставицький повідомив, що у серпні Україна закупить у "Газпрому" ще 2-2,5 млрд куб. м газу (у липні - 2,2 млрд куб. м). Цей газ буде призначатися для завантаженя в ПСГ для забезпечення транзиту. !zn

Читайте також:

Україна планує накопичити в ПСГ 14-16 млрд куб. м газу до опалювального сезону

"Газпром" вимагає від "Нафтогазу" завантажити в підземні сховища 19 млрд куб. м газу

Україна близька до укладення угод з європейцями за зберігання газу в ПСГ

"Газпром" намагається відрадити Європу від використання українських ПСГ