Перш ніж спуститися по сніговій трасі, більшість лиж у світі народжуються на шумному заводі на Заході 3. Також тут виробляються більшість ключок, якими професійні хокеїсти використовують по всьому світу.
Про це на сторінках New York Times пише оглядач Джон Крамер. Австрійський власник українського заводу компанія Fischer Sports платить працівникам 307 доларів на місяць. Це приблизно одна восьма частина від зарплати, яку отримують австрійські працівники компанії. А відколи між Україною і ЄС почала діяти угода про асоціацію, витрати Fischer Sports ще більше скоротилися, оскільки більше не потрібно платити за розмитнення техніки і матеріалів. Крім того, компанії не доводиться більше нічого сплачувати на кордоні під час експорту своєї продукції з України.
Платня австрійської компанії українським працівникам за західними стандартами здається копійчаною. Однак 1,5 тисячі робітників заводу вважають своє працевлаштування хорошою можливістю. Україна – одна з найбідніших країн Північної Півкулі, чия економіка генерує менше, ніж 3,1 тисяч доларів на душу населення щороку.
"Європа – це наше майбутнє", - каже працівник заводу з виробництва лиж Юрій Орос.
Однак, на думку автора, це майбутнє затуманюють нещодавні біди України, серед яких конфлікт з Росією і "націоналізм, який може підірвати солідарність ЄС". Автор нагадує, як нещодавно в Нідерландах на референдумі виборці проголосували проти ратифікації українсько-європейської угоди про асоціацію.
Він додає, що навіть попри те, що такі компанії як Fischer Sports і французький виробник електричних дротів Nexans інвестували в українські потужності, щоб скористатися вигодою від угоди про асоціацію, багато інших західних компаній не поспішають вкладати гроші в колишню радянську республіку.
Досі не зрозуміло, як далеко вглиб від українсько-польського кордону, де розташовані більшість іноземних заводів, зайдуть інвестори і яку вигоду зможе отримати економіка України.
"У нас будуть епізодичні, анекдотичні історії успіху, але занадто рано ще називати це успіхом", - сказав президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.
Він додав, що українська економіка ледве зростає через низьку продуктивність праці і широку корупцію. На думку економіста, лише в довгостроковій перспективі угода з ЄС зможе допомогти українцям позбутися бідності.
У свою чергу, директор українського заводу Fischer Sports Василь Рябич переконаний, що в Україні є всі передумови для інвестицій. Австрійська компанія не єдина серед західноєвропейських виробників, хто вирішив створити потужності у Львівській області.
Французька компанія Nexans планує витратити 4,7 мільйонів доларів на завод з виробництва дротів для автомобільної промисловості, на якому будуть працювати дві тисячі людей. Інший подібний завод компанії на українській території вже виконує замовлення BMW, General Motors і інших виробників.
Німецька компанія Leoni, яка стала головним суперником Nexans, вже володіє заводом в українському Стрию, виготовляючи електричні дроти для Volkswagen, Opel, Porsche і інших. Минулої осені японська компанія Fujikura оголосила про плани збудувати завод, на якому будуть працювати три тисячі українців.
Оглядач пише, що торгівля між Україною і ЄС зросла більш ніж на третину у порівнянні з показниками 2012 року. Але за цей же час, український товарообіг з Росію скоротився на половину через спроби Москви покарати Київ за угоду з ЄС.
Також автор звертає увагу на те, що угода про асоціацію містить обмеження на безмитний експорт українських сільськогосподарських продуктів в Європу. Українські виробники вичерпали їх за перші шість тижнів року. Хоча головний економіст Citi з питань пострадянських країн Іван Тчакаров каже, що саме агросектор – головна надія української економіки.
Нагадаємо, що Нідерланди досі не вирішили, як вчинять з результатами консультативного референдуму щодо асоціації між Україною і ЄС. В Європарламенті вказали на нездатність 0,6% населення ЄС вирішувати долю асоціації. Представники Європарламенту вказують на те, що результат референдуму в Нідерландах нагадує про необхідність взаємодіяти з громадянами, щоб інформувати і роз'яснювати переваги і характер угод. Вони підкреслили, що угода про асоціацію ЄС з Україною вже ратифікували 27 держав-членів ЄС, Європейський парламент, Верховна Рада України, а також схвалений обома палатами та урядом Нідерландів.
Раніше голова Європейського парламенту Мартін Шульц висловив жаль у зв'язку з результатомреферендуму в Нідерландах про ратифікації угоди про асоціацію Україна-ЄС. Тепер слід боротися за "цивілізаційний проект Європа", заявив Шульц в інтерв'ю газетам видавничого дому Funke Mediengruppe.
Міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що референдум в Нідерландах не вплине на практичне застосування асоціації Україна-ЄС. Він додав, що зараз влада Нідерландів і політики будуть радитися, як далі діяти. Також президент Петро Порошенко теж заявив, що підсумки референдуму в Нідерландах не є перешкодою на шляху України в Європу. При цьому він нагалав, що голосування в королівстві має "виключно консультативний характер".