UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна продовжує активно позбавлятися від зброї радянського виробництва

Найбільшими покупцями української стрілецької зброї у 2012 році стали США та Німеччина, а вітчизняна бронетехніка користується найбільшим попитом в Африці та Азії.

Державна служба експортного контролю опублікувала інформацію про кількість озброєнь, переданих Україною за кордон у 2012 році. Частка переданих на експорт озброєнь, які були розроблені та вироблені в незалежній Україні, не перевищує 20%. Всі інші постачання виконані зі старих радянських запасів.

Найбільшими покупцями стрілецької зброї стали США, Німеччина, Судан, Чад і Канада. Бронетехніка постачалася в основному до країн Південно-Східної Азії та Африки, пише "Коммерсант-Украина".

Видання зазначає, що найбільшими покупцями української стрілецької зброї стали США, які отримали 90 тисяч гвинтівок і карабінів, а також Німеччина - близько 29 тисяч револьверів, пістолетів, гвинтівок і карабінів. Також 22 тисячі гвинтівок і карабінів були направлені в Судан, 15 тисяч - в Чад і 11 тисяч - у Канаду.

Як пояснив експерт Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Сергій Згурець, США та Німеччина є основними покупцями раритетної стрілецької зброї. Слід зазначити, що ці країни і раніше активно скуповували в Україні стрілецьку зброю. Наприклад, в 2011 році Німеччина придбала понад 53 тисяч гвинтівок і карабінів, а США - понад 143 тисяч одиниць цих видів зброї.

При цьому основними покупцями української бронетехніки були країни Африки, Південно-Східної Азії, а також Ірак. Зокрема, в рамках раніше укладених контрактів 99 танків Т-72 були направлені в Ефіопію (два роки тому Україна підписала контракт на поставку 200 танків в Ефіопії), 62 бронетранспортерів БТР-3Е1 в Таїланд, а 48 одиниць різних модифікацій БТР-4 і 11 одиниць модифікацій БТР-80 - в Ірак.

Досить великим покупцем в минулому році став Судан. Окрім стрілецької зброї в цю країну було поставлено 10 танків Т-72, 1 БТР - 70 і 14 бойових машин піхоти - БМП-1. Судан також закупив 11 122-міліметрових самохідних гаубиць 2С1 "Гвоздика", 80 безвідкатних знарядь і 29 протитанкових гранатометів і рушниць.

Це держава купувала українське озброєння і раніше. Наприклад, в 2011 році в Судан були направлені 40 танків Т-72 і 5 танків Т-55. Слід підкреслити, що на постачання зброї до Судану поширюються обмеження, передбачені резолюціями ООН.

Як пояснили у Держслужбі експортного контролю, контракти на постачання зброї до Судану укладалися лише з законним урядом цієї країни.

Окрім стрілецької, артилерійської зброї і бронетехніки, у 2012 році Україна експортувала також ракетні озброєння. Основними покупцями цих систем були США та Ізраїль. Зокрема, США купили у нашій країні 137 ракет для переносних зенітних ракетних комплексів (ПЗРК), а Ізраїль - 193 ракети для ПЗРК і 120 протитанкових керованих реактивних снарядів.

"США закуповують наші ПЗРК "Стріла" і "Голка" для відпрацювання захисту від переносних зенітних ракетних комплексів радянського виробництва, які застосовуються в Афганістані. Так само чинить і Ізраїль", - пояснив Сергій Згурець.

За даними Держслужби експортного контролю, нових держав-покупців української зброї у 2012 році не з'явилося. Згідно з щорічником "СІПРІ-2012. Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека", з 2007 по 2011 рік Україна продала озброєнь на суму понад 2,4 мільярда доларів (2% світового експорту озброєнь). Це забезпечило нашій країні 12-те місце у світовому рейтингу експортерів зброї.

Як повідомляло ZN.UA, за результатами 2012 р. Україна посіла 4-те місце в рейтингу світових експортерів зброї. Однак, на думку вітчизняних експертів, місце України в рейтингу є невиправдано високим. !zn

Читайте також:

Україна незаслужено потрапила у п'ятірку провідних експортерів зброї, - експерт

Українські зброярі мають намір поборотися за ринок Латинської Америки