UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна може опинитися в економічній прірві через бюджетну кризу

Експерти вважають, що одним із головних випробувань для бюджету майбутнього року стануть соціальні виплати.

Незважаючи на майже 100-процентну девальвацію та вже галопуючу інфляцію, доходи державної казни ростуть удвічі повільніше, ніж припускали його укладачі.

Як пише в статті для ZN.UA "Біля бюджетного провалу" Юлія Самаєва, за прогнозами більшості експертів, бюджетний дефіцит до кінця 2014-го, як мінімум, на 20-30 млрд грн перевищить узгоджений з МВФ показник (63 млрд грн).

"Введення нових податків, зокрема на депозити, і підвищення ставок за користування надрами не виправдали очікувань. Заплановані 17 млрд грн доходів від приватизації в реальності виявилися 0,06 млрд", - йдеться в статті.

Як пояснює головний фінансовий аналітик РА "Експерт-рейтинг" Віталій Шапран, грошей не вистачає з об'єктивних причин. По-перше, у нас виробилася певна звичка жити з дефіцитним бюджетом, і ніхто не сприймає це як катастрофу. По-друге, навіть зобов'язання, взяті Україною перед МВФ, з утримання дефіциту держбюджету не є стимулом для влади.

Читайте також: Світовий банк хоче побачити конкретику у питанні реформ в Україні

Як наголошується в статті, зроблені на сьогоднішній день ситуативні і половинчасті заходи щодо виходу з кризи лише збільшують її. Замість раціонального скорочення видатків, боротьби з корупцією та дерегуляції бізнесу, "уряд йде шляхом своїх попередників".

"Наприклад, залучаючи 16,6 млрд грн за рахунок держпозик та ігноруючи той факт, що за останні кілька місяців, за оцінками НВО "Ціна держави", НБУ вже "надрукував" понад 90 млрд грн, і кожен наступний мільярд непокритою емісії підштовхує національну валюту до прірви", - йдеться в статті.

Водночас, як пояснює економіст Олексій Молдован, якщо бюджетна криза продовжиться, і не будуть вжиті заходи щодо скорочення дефіциту держфінансів, Україна фактично втратить свій економічний суверенітет.

"Ми вже залишилися без інвесторів, капітал продовжить скорочуватися, а населення - бідніти. При цьому так просто "відхреститися" від Сходу не вийде: підприємства Західної і Центральної України дуже залежні від імпортної складової своїх виробництв, і зараз як ніколи їхнє майбутнє залежить від роботи експортерів", - зазначає він.

Експерти також вважають, що одним із головних випробувань для бюджету майбутнього року стануть соціальні виплати. На їхню думку, швидше за все, виплати підвищуватися не будуть, і першими, по кому сильно вдарить нинішня криза, стануть саме незахищені верстви населення.

Як повідомлялося раніше, фінансові ринки вже майже списали Україну з рахунків. Українська економіка знаходиться на порозі кризи платоспроможності. Країна потрапила в замкнене коло падіння національної валюти і зростаючої інфляції.