З'єднання між газотранспортними системами України і Словаччини – так званий інтерконнектор – з 1 квітня почне роботу в повноцінному режимі у обидві сторони, повідомив оператор словацької ГТС компанія Eustream.
"З 1 квітня 2016 року точка з'єднання Будинце стає двобічною – з можливістю входу з боку України в напрямку системи Eustream. Максимальна добова вхідна потужність з боку України (на постійній основі) становить 19 млн куб. м. на добу", - йдеться в повідомленні оператора.
В подальшому, Eustream має намір запропонувати потенційним клієнтам додаткову потужність, яка буде доступна на непостійній основі.
Інтерконнектор "Вояни–Ужгород" використовувався виключно в реверсному напрямку, для постачання газу з території Словаччини в Україну. Решта потужностей словацької труби були законтрактовані "Газпромом" завдяки контракту зі словацьким оператором,через що жодна інша компанія не могла отримати доступ для транспортування газу з України до Словаччини.
Запуск інтерконектора дозволить почати використання українських ПСГ в інтересах європейських компаній. В "Укртрансгазі" розраховують на те, що нинішній 2016 рік повинен стати ключовим у питанні початку використання української газотранспортної системи для поставок європейського газу на південь Європи.
В кінці 2014 року "Укртрансгаз" звернувся до словацького газотранспортного оператора Eustream з пропозицією підписати прямий договір об'єднання ГТС України і Словаччини. Оскільки присутність в якості "віртуального" оператора на українсько-словацькому кордоні російського "Газпром експорту", практично контролюючого весь газопоток через Словаччину, суперечить європейському законодавству.
Для повного усунення "примари Газпрому" з українсько-словацької труби Україна в особі "Укртрансгазу" вимагає від російської сторони так звані шиппер-коди (один з технічних моментів, які дозволяють української компанії стати повноправним учасником європейського газового ринку).
Так звані шиппер-коди (shipper code pairs) повинні бути відомі обом операторам, вони "розшифровують" не тільки загальні обсяги транспортованого газу, але і конкретних продавця і покупця цього газу. Ці коди Україна може отримати тільки від російського "Газпром-експорту" (власника російського газу для європейців). З відомих причин він відмовляється їх надавати.
Раніше ZN.UA писало про те, що "Газпром" блокує постачання газу зі Словаччини, користуючись правом управляти українською ГТС. Ще з 2012 року російський монополіст відмовлявся погодити заявку на транспортування в Україну (реверс). Така можливість у "Газпрому" є згідно з контрактом з "Нафтогазом", яким передбачено право російського монополіста виконувати функції оператора української ГТС на даному відрізку до кордонів ЄС.