Державна НАЕК "Енергоатом" (Київ) готує позов до транснаціональної компанії Westinghouse, пов'язаний з виявленим минулої весни пошкодженням збірок ядерного палива, яке компанія поставила на Південноукраїнську АЕС.
Про це повідомив виконавчий директор з правового забезпечення "Енергоатому" Геннадій Барабаш на прес-конференції в Києві в середу, 12 червня.
"Зараз ми готуємо матеріали для позовної заяви до Westinghouse щодо зруйнованих чотирьох збірок", - сказав він.
При цьому Барабаш уточнив, що вважає малоперспективною судову тяганину з Westinghouse і що одночасно з підготовкою позову до суду продовжується діалог на рівні технічних фахівців щодо врегулювання цієї суперечки.
"У контракті (з Westinghouse на постачання палива - ред.) чітко прописано, що якщо збірки знаходяться в активній зоні разом з паливом іншого виробника, гарантійний термін на них не поширюється. Як можна було таке написати, я не розумію", - сказав він.
Нагадаємо, що навесні 2012 року під час планово-попереджувального ремонту на Південноукраїнській АЕС були виявлені механічні пошкодження елементів тепловиділяючих збірок виробництва компанії Westinghouse (ТВЗ-W) завантаження 2010 року. Паливо виявилося непридатним для подальшої експлуатації, а причиною відмови збірок була їхня конструкція. При цьому, паливо Westinghouse експлуатувалося зі збірками російського виробництва.
В кінці травня 2013 Держфінінспекція України оцінила збитки "Енергоатому" через пошкодження паливних збірок Westinghouse в 114 млн грн, з яких 84,7 млн грн через вимушену зупинку енергоблоків ПУАЕС.
У той же час у своєму звіті Держфінінспекція зазначила, що "забезпечити відшкодування цих коштів неможливо, оскільки згідно з умовами контракту, укладеного між ДП "НАЕК "Енергоатом" і Westinghouse Electric Sweden AB, така компенсація не передбачена".
У той же час в НАЕК "Енергоатом" вважають таку оцінку потенційних збитків некоректною, оскільки Держфінінспекція не врахувала факт відпрацювання паливними збірками частини свого ресурсу (одна паливна кампанія).
Крім того, відзначають в НАЕК, в даний час ведеться робота щодо врегулювання питання компенсації вартості трьох збірок з компанією Westinghouse у досудовому порядку, тобто шляхом переговорів. Згідно з умовами контракту між НАЕК "Енергоатом" і компанією Westinghouse термін подання вимоги на компенсацію збитків не обмежений.
В "Енергоатомі" також вважають неприйнятними висновки аудиторів щодо отримання збитків на суму 84,7 млн грн внаслідок вимушеної зупинки енергоблоків, оскільки перший і другий блоки Південноукраїнської АЕС, на яких експлуатувалися збірки ТВЗ-W, були виведені в раніше запланований плановий ремонт, який було погоджено з профільним міністерством. При цьому, незважаючи на затримку виходу цих блоків з планового ремонту, компанія в 2012 році перевиконала річний план з виробництва та відпуску електроенергії.
В даний час розглядається питання повернення 84 паливних збірок, які не були в експлуатації, на завод Westinghouse для їхнього доопрацювання.
Наразі основним постачальником ядерного палива для АЕС України є російська паливна компанія "ТВЕЛ". Україна також співпрацює з Westinghouse Electric Sweden AB в рамках підписаного в 2008 році контракту на комерційні постачання СЯТ в 2011-2015 рр.
"Енергоатом" є оператором всіх чотирьох діючих АЕС України. Експлуатує 15 енергоблоків, оснащених водо-водяними енергетичними реакторами загальною встановленою електричною потужністю 13,835 ГВт. !zn
Читайте також:
Україна збільшує залежність від російського ядерного палива
Ядерне паливо американської Westinghouse можуть не пустити на українські АЕС через Росію