UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна готова вкласти у газопровід TANAP 800 мільйонів доларів

У Міненерго підрахували, що при таких інвестиціях Україна може розраховувати на постачання дешевшого газу, ніж російський.

Київ готовий інвестувати у газопровід 3 пропонує з'єднати його з газопроводами у Болгарії та Румунії, а потім з газопроводом Ананьєв-Тирасполь-Ізмаїл. Створений коридор дозволить транспортувати щороку до 10 мільярдів кубометрів газу.

У Міненерго підрахували, що при таких інвестиціях Україна може розраховувати на постачання дешевшого, ніж російський, газу. З урахуванням того, що азербайджанський газ при сьогоднішніх цінах на нього буде коштувати Україні на 60-80 доларів за тисячу кубометрів дешевше за російський, ці інвестиції окупляться, максимум, через п'ять років.

Однак експерти зазначають, що вільних обсягів для України в Азербайджану може не виявитися, і чогось домогтися можна буде, лише інвестувавши у 2,5-3 рази більшу суму.

Нагадаємо, про те, що Україна готова взяти участь у реалізації проекту газопроводу TANAP, заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький після українсько-азербайджанських переговорів 18 листопада. Він висловив переконання, що в успішній реалізації даного проекту зацікавлені на сьогодні Туркменістан, Азербайджан, Грузія, Україна і країни Євросоюзу.

Раніше, у червні міністр промисловості і енергетики Азербайджану Натіг Алієв заявив, що країна не зацікавлена в участі Українив проекті будівництва Трансанатолійського газопроводу. "Трансанатолійський газопровід - це газопровід країн-учасників і виробників газу. Я просто не бачу доцільності участі України. Адже країна - виробник не газу, а газопровід проходить по її території", - пояснив він.

У грудні 2011 року Азербайджан і Туреччина підписали меморандум про взаєморозуміння щодо створення консорціуму для будівництва Трансанатолійського газопроводу. Трубопровід протяжністю близько 2000 км планується прокласти з Азербайджану через Грузію до Туреччини і далі до країн Європи. Його пропускна спроможність на першій стадії складе 16 млрд кубометрів газу на рік, з яких 6 млрд кубометрів буде використано турецькими споживачами, а 10 млрд кубометрів - поставлено до європейських країн. На другому етапі планується збільшення обсягу постачань до 24 млрд кубометрів. Введення газопроводу в експлуатацію заплановано на 2017 рік і буде приурочено до початку видобутку газу на другій черзі азербайджанського родовища Шах-Деніз. За попередніми оцінками, вартість проекту - 5-6 млрд дол.

Про намір України брати участь у будівництві Трансанатолійського газопроводу восени минулого року 3. За словами тодішнього глави Міненерго Юрія Бойка, Україна вела переговори про ймовірну участь у проекті TANAP з Туреччиною і Азербайджаном з можливим постачанням газу цим трубопроводом до Болгарії, а потім через територію Румунії до України. "Ми маємо переконливі аргументи, адже практично вся інфраструктура, починаючи від Туреччини до наших кордонів - вже готова. Більше того, Україна має на кордоні з ЄС газові сховища, які можуть бути основою для цього майбутнього газопроводу", - сказав Бойко. Посол України в Туреччині Сергій Корсунський тоді заявляв, що країна підтримує входження України до проекту і залишилося тільки переконати Азербайджан.

У проекті TANAP 20% належить турецьким компаніям Botas і TPAO, 80% - ДНКАР. При цьому ДНКАР має намір зберегти за собою 51% акцій, а про перепоступку рештою 29% веде переговори з компаніями BP (12%), Statoil (12%) і Total (5%).

Контракт на розробку родовища Шах-Деніз було підписано в Баку 4 червня 1996 року та ратифіковано Міллі Меджлісом 17 жовтня того ж року. Учасниками проекту "Шах-Деніз" є BP (оператор, 25,5%), Statoil (25,5%), ДНКАР (10%), "ЛУКОЙЛ" (10%), NICO (10%), Total (10%) і TPAO (9%). Видобуток газу в рамках Стадії-2 заплановано на 2018 рік. Річний обсяг видобутку складе 16 млрд кубометрів газу. !zn

Читайте також:

Україна хоче взяти участь у реалізації проекту газопроводу TANAP

Азербайджан вирішив обійтися без допомоги України в будівництві газопроводу TANAP

Азербайджан і Туреччина домовилися про будівництво нового газопроводу в Європу