UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українці отримують воду з порушенням санітарії на кожному другому об’єкті водопостачання - Держпродспоживслужба

Якість питної води - проблема всіх регіонів нашої держави. Але найбільші відхилення проб питної води за мікробіологічними показниками встановлено у Миколаївській, Одеській, Херсонській, Запорізькій та Харківській областях.

Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів фіксує порушення санітарного законодавства на кожному другому об’єкті водопостачання. Про це заявила голова Держпродспоживслужби Владислава Магалецька.

"Норми, які встановлюють вимоги щодо якості води та діють сьогодні в Україні, не виконуються. Нашими спеціалістами встановлюються порушення на кожному другому перевіреному об'єкті", - зазначила Магалецька.

За словами голови Держпродспоживслужби, це означає, що Україна втрачає питну воду.

"Це стосується всіх регіонів нашої держави", - наголосила вона.

Найбільші показники відхилення проб питної води за мікробіологічними показниками встановлено у Миколаївській – 81%, Одеській – 72%, Херсонській – 79%, Запорізькій – 76% та Харківській – 63%, областях.

Читайте також: На покращення якості питної води витратять мільярд грн

З початку року Держпродспоживслужбою було досліджено більше 15 тисяч проб питної води централізованого водопостачання. Було виявлено, що не відповідало гігієнічним нормативам 16% з них.

Щодо нецентралізованого водопостачання, ситуація була ще гіршою. Було досліджено більше 3 тисяч проб питної води, відхилення встановлено майже у третині випадків.

Серед найпоширеніших порушень, які призводять до подібних наслідків на об’єктах централізованого водопостачання, - порушення облаштування та організації зон санітарної охорони артсвердловин, зношеність обладнання та мереж, відсутність виробничого лабораторного контролю води, яка надходить у водопровідну мережу, непроведення профілактичної промивки та дезінфекції водопровідних споруд тощо.

Читайте також: На покращення якості питної води витратять мільярд грн

На переважній більшості об’єктів нецентралізованого водопостачання не проводиться щорічне планове обстеження колодязів, їх чищення, дезінфекція та знезараження питної води, не здійснюється періодичний контроль безпечності та якості питної води, відсутні санітарні паспорти або не визначений балансоутримувач.

За словами Владислави Магалецької, для того, щоб змінити ситуацію, необхідно максимально адаптувати законодавство України до європейських норм.

Читайте також: На покращення якості питної води витратять мільярд грн

"Це стосується не тільки вимог до води, але й норм по використанню добрив та хімікатів. Також необхідно провести модернізацію мереж водопостачання та навести порядку у сфері їхнього використання. Крім того, потрібно провести реформу лабораторій, встановити дієві засоби контролю та збільшити відповідальність за порушення, що стосуються захисту водойм", - наголошують в Держпродспоживслужбі.

Зазначається, що подібні висновки були зроблені на підставі перевірок з початку 2021 року більше ніж 10 тисяч об’єктів централізованого та нецентралізованого водопостачання.

Нагадаємо, на початку серпня Президент Володимир Зеленський ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 30 липня «Про стан водних ресурсів України». Основна задекларована мета рішення РНБО - забезпечення українців доступом до якісної питної води.

Читайте також: На покращення якості питної води витратять мільярд грн

Експерти ООН ще десятиліття тому били на сполох щодо катастрофічної ситуації із забезпеченням питною водою населення Землі. За даними організації, проблема доступу до водних ресурсів стала настільки болючою, що вимагає радикального переосмислення підходів до її вирішення. Проблема ускладнюється зміною клімату, збільшенням потреби у продуктах харчування та засобах гігієни для населення планети. 

Близько 800 млн людей на  змушені користуватися забрудненими джерелами. Переважна їхня кількість - близько 40% - проживає в Африці на південь від Сахари. 

ZN.UA ще два десятиліття тому звертала увагу, що в Україні практично всі поверхневі, а в окремих регіонах і підземні води за рівнем забруднення не відповідають вимогам стандарту на джерела водопостачання. Водночас наявні очисні споруди, технології очищення та знешкодження питної води не в змозі довести її бодай до рівня показників безпеки. Про це можна прочитати в статті автора ZN.UA Лідії Суржик "Пити хочеться".