UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українські економісти намагаються вплинути на місію МВФ, яка готує нову програму для України: ведеться збір підписів під листом

Проблему презумпції винуватості платників податків вже намагалися зрушити через петицію Президенту. Питання передали в Кабмін, на чому і заглухло.

Економічний центр CASE Україна оголосив збір підписів під листом на адресу місії МВФ, яка наразі готує нову програму для України. Лист оприлюднено за посиланням.

Наголошується, що українські експерти хочуть привернути увагу МВФ до проблеми презумпції вини у податковому адмініструванні в Україні.

"Програма (МВФ, - ред.) буде включати перелік умов, на основі яких буде виділятись фінансування. Це дуже правильний момент, щоб підняти проблему презумпції вини у податковому адмініструванні на новий рівень", - зазначають ініціатори листа.

Експерти просять МВФ публічно визнати, що практика використання презумпції вини у податковому адмініструванні є хибною і потребує перегляду.

"Цей крок, серед інших, повинен слугувати створенню передумов для відмови від подібних практик в податковому та митному адмініструванні в Україні", - зазначають автори листа, підписати який можна за посиланням.

Лист планується надіслати до МВФ до кінця березня. Збір підписів триватиме до 27-го березня.

Нагадаємо, у жовтні 2022 року на сайті Президента була зареєстрована петиція щодо необхідності запровадження в податковому законодавстві України права платника податків (податкового агента) на презумпцію невинуватості.

"Українська податкова система базується на презумпції вини платника податків/ податкового агента перед державою. Усі процедури налаштовані таким чином, що на кожному кроці підприємець повинен доводити, що він не задумав недоброго", - зазначали автори петиції.

Це і можливість заблокувати податкові накладні, і можливість зупинити роботу підприємства перевіркою – це все елементи системи, де за основу взято презумпцію вини платника податків.

"У розвинених країнах підприємцям дозволено робити усе, що не заборонено законом. І тільки якщо в суді буде доведено вину – платника податків (податкового агента) чекає покарання пропорційне скоєному порушенню. Це називається верховенство права та невідворотність покарання. Однак, в Україні закони не працюють", - йшлося в петиції.

Показово, що дане звернення набрало необхідну кількість підписів та було розглянуто Президентом Володимиром Зеленським.

Глава держави доручив прем'єр-міністру України Дмитру Шмигалю опрацювати порушені в електронній петиції питання, включаючи проведення аналізу міжнародного досвіду у відповідній сфері, та вжити за результатами необхідних заходів, у тому числі спрямованих на посилення захисту прав платників податків під час практичного застосування нормативно-правових актів.

Проте, як не важко здогадатися, за п'ять місяців, які минули з того часу, результати відповідної роботи суспільству досі не відомі.

Нагадаємо також, що згідно з Індексом верховенства права Світового Банку, складеного станом на 2020 рік, судова та правоохоронна система в Україні навіть не наблизилась до того рівня, який існував у Польщі, Словаччині та Балтійських країнах ще на початку 90-х.

Цікаво також, що ще в 2010 році нинішній голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ратував за впровадження принципу презумпції невинуватості платника податків. Зі статтею Гетманцева - "Презумпція вини платника податків?" та за що боровся 13 років тому нинішній очільник податкового комітету вищого законодавчого органу держави, можна ознайомитися на ZN.UA.