UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українська промисловість у грудні знизила очікування від ділової активності

Песимісмістичні настрої пояснюються сезонністю. 

Індикатор ділової впевненості у промисловості та переробній промисловості в Україні в грудні 2023 року знизився на 2,7 процентних пункти (п.п.) порівняно з листопадом, склавши "мінус" 13,5% та 15,6% відповідно. Такі дані оприлюднила Державна служба статистики (Держстат), пише Бізнес.ЦЕНЗОР.

При цьому індикатор ділового клімату в промисловості знизився на 0,1 п.п., до нуля, а в переробній зберігся на нульовому рівні, як і в листопаді, передає Інтерфакс-Україна.

Читайте також: Після Євромайдану Міноборони розглядало оборонну промисловість як бізнес. Це величезний злочин — Найєм

Очікування перспектив ділової активності у 2023 році почали покращуватися з січня, коли індикатор ділової впевненості у промисловості зріс на 4,2 п.п. до грудня 2022 року – до "мінус" 14,2% (у переробній – на 7 в.п., до "мінус" 14%) і до квітня він покращав до "мінус" 5,5% ("мінус" 4%).

Проте вже у травні він знизився до "мінус" 6,8% та "мінус" 5% відповідно, і протягом червня-грудня продовжив зниження.

Читайте також: Прогноз МВФ по Україні: чи зростатиме ВВП, міжнародні резерви та бюджетний дефіцит

Індикатор ділового клімату в промисловості з грудня 2022 року, коли він становив мінус 1,4% (у переробній також) до квітня 2023 року зріс до 0,6% (у переробній – до 0,7%), проте до листопада знизився до нульової позначки.

Держстат нагадує, що складові для розрахунків цих індикаторів мають сезонно скориговані значення балансів, сформованих на основі поданих підприємствами звітів, зокрема оцінки поточного обсягу замовлень на виробництво продукції (попит) у промисловості – у грудні вона склала "мінус" 42%, у переробній – "мінус" 44%.

Грудневі очікування щодо обсягів виробництва продукції протягом найближчих трьох місяців у промисловості становили "мінус" 9%, у переробній – "мінус" 14%, погіршившись порівняно з листопадом на 8 в.п. та 9 п.п. відповідно.

Найкращого значення у 2023 році цей показник досягав у квітні, склавши +10% у промисловості та +17% – у переробній.

Оцінка поточного обсягу запасів готової продукції у грудні склала відповідно "мінус" 10% та "мінус" 11%, що відповідає рівню листопада; оцінка обсягу виробництва за попередні три місяці – "мінус" 2% та "плюс" 1% (у листопаді "мінус" 4% і "мінус 1%) оцінка поточного обсягу експортного попиту – "мінус" 30% та "мінус" 38% (у листопаді відповідно "мінус" 31% та "мінус" 38%).

Читайте також: Чехія збирається розпочати виготовлення 155-мм снарядів — ЗМІ

За даними статвідомства, забезпеченість замовленнями підприємств, як і раніше, – в середньому на чотири місяці.

Крім того, зазначає Держстат, у грудні за результатами обстеження промпідприємств, відзначається тенденція очікувань зростання відпускних цін на продукцію в найближчі три місяці – на них очікують 31% опитаних підприємств промисловості порівняно з 29% опитаних у листопаді.

При цьому 40% опитаних промпідприємств очікують у грудні 2023-лютому 2024 року на зниження обсягів продукції, тоді як зростання 8% (у переробній відповідно 30% і 16%), 23% - зростання відпускних цін на продукцію (зниження – 10%); 29% - зменшення кількості працівників (збільшення – лише 2%).

При цьому зростання експортного попиту очікують 4% опитаних промпідприємств, зменшення – 6%, збереження на колишньому рівні – 25%, а 65% експорту не матиме.

За попередні три місяці (вересень-листопад) 29% промпідприємств відзначили зростання обсягів виробництва, тоді як зниження – 25%, а поточний обсяг замовлень на виробництво (попит) вище за норму відзначили лише 2%, тоді як 41% – нижче за норму і 57% – нормальний для сезону.

При цьому в грудні 40% респондентів зазначили, що передбачити майбутній розвиток бізнес-процесів на підприємстві складно (56% – досить складно), і лише 1% – легко.

Серед опитаних Держстатом у грудні 1009 промислових підприємств 48 склали підприємства добувної промисловості, 805 – переробної, 97 – постачальники енергоресурсів, 59 – компанії водопостачання, каналізації, поводження з відходами.

Раніше ми писали про те, що за підсумками 2023 року обсяги українського експорту склали майже 100 млн тонн, що на 112 тисяч тонн більше, ніж у 2022 році. Однак у грошовому вимірі експорт впав на 18,7% – до $35,8 млрд. Іншими словами, валютний виторг від більшості експортних статей скоротився.