Запасів газу України у Чорному морі близько 160 млрд куб м. Однак видобуток їх ускладнений ризиками сусідства з РФ та недосконалою дозвільною системою. Розпочати видобуток Україна зможе не раніше ніж за 10 років. Про це у своїй статті пишуть Лана Зеркаль, радник голови правління «Нафтогаз Україна», та Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.
«Реалізація такого масштабу та типу проекту справа дуже й дуже складна з багатьох причин. Ризики, які сьогодні об’єктивно існують на українському шельфі, значно вищі за звичайні комерційні. Фактор окупованого Росією Криму, загальна безпекова ситуація через близькість російських військ, можливі диверсії та політичний вплив унеможливлюють прихід світових гігантів галузі. Для середнього рівня міжнародних компаній проект з такими ризиками в принципі є здебільшого “непідйомним”, - зазначають автори матеріалу.
Автори також констатують, що дозвільна система - неефективна, повна внутрішніх протиріч та відома фантастично довгими за світовими мірками термінами обробки документів.
«Наразі вона неспроможна швидко провести процедури видачі необхідних для проведення розвідки та початку видобутку дозволів. Це справа на рік-півтора навіть за ідеальної ситуації. А разом із самою розвідкою (та необхідними технічними приготуваннями) за звичайними українськими процедурами реальний початок видобутку навіть в теорії не зможе розпочатись раніше ніж за 10 років», - йдеться у статті.
Детальніше читайте у статті «Морський ключ від енергетичної незалежності», що для ZN.UA написали Лана Зеркаль, радник голови правління «Нафтогаз Україна» та Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики.