UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна запропонувала Польщі план з п’яти кроків деблокади кордону – у Варшаві заговорили про ультиматум

«Час на роздуми» – до 28 березня, інакше Україна запровадить дзеркальні заходи 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, під час робочої поїздки на кордон з Польщею, де продовжується блокування руху з боку польських фермерів, заявив, що Україна розробила та пропонує Польщі план деблокади кордону – «План взаємопорозуміння».

«Питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня – дати, коли мало б відбутись спільне засідання урядів України та Польщі. В іншому випадку Україна залишає за собою право застосовувати дзеркальні заходи на пунктах пропуску»,повідомив Шмигаль у своєму Telegram-каналі.

Читайте також: Єврокомісія віддає Польщі 137 млрд євро – як це пов'язано з Україною

«План взаємопорозуміння»

Крок №1

Читайте також: Україна відкриє два логістичних маршрути в обхід Польщі

Крок №2

Читайте також: "Транспортний безвіз" для України під загрозою: Єврокомісія перегляне його через Польщу

Крок №3

Пропонуємо польському Уряду ухвалити спільне звернення до Єврокомісії із закликом зупинити російський аграрний експорт в ЄС. За 11 місяців 2023 року росія продала в Європу агропродукції та продуктів харчування на 2,5 млрд євро. 5,1 млн тонн продовольства. За весь 2022 рік – 4,9 млн тонн. Російський експорт продовольства в ЄС зростає під час війни! Це треба зупинити! Україна та Польща точно можуть замістити цю продукцію.

Ми також звертаємося до Єврокомісії ще з двома пропозиціями: 

Читайте також: Польському фермеру, який закликав Путіна «розібратися із Україною», висунули обвинувачення – прокуратура

Крок №4

Пропонуємо створити «Тристоронній штаб: Україна, Польща, Європейська комісія» під співголовуванням аграрних міністрів України, Польщі та представника Єврокомісії. До роботи цього штабу також долучимо українські та польські аграрні асоціації. Ми маємо працювати цілодобово, аби оперативно вирішувати всі непорозуміння.

Читайте також: Представники урядів України та Польщі зустрінуться 28 березня. Але не на кордоні

Крок №5

За словами Шмигаля, Тристоронній штаб має працювати цілодобово, і питання блокування кордону має бути вирішено значно раніше, ніж 28 березня. У Польщі, український «План взаємопорозуміння» назвали ультиматумом. Наприклад, радіостанція RMF FM назвала його «ультиматумом Шмигаля».  

Читайте також: Шкодять і фермерам, і Польщі: МЗС країни відреагувало на проросійський плакат на протесті фермерів

Нагадаємо, 21 лютого президент Володимир Зеленський запропонував польському й українському урядам зустрітися на кордоні та «покласти край непорозумінням між двома країнами за допомогою особистої зустрічі». Польські колеги на зустріч не приїхали й запропонували зустрітися 28 березня. 

23 лютого невідомі особи пошкодили та відкрили три зерновози на залізничній станції Дорогуськ у Польщі та висипали український ріпак, який перевозили до Німеччини. «Безкарність є неприйнятною. Злочинці, які зневажають і нищать чуже майно, повинні постати перед законом. Правова держава, якою є Польща, повинна діяти в таких випадках рішуче і безкомпромісно», відреагував на цей випадок посол України у Польщі Василь Зварич.

Читайте також: Польсько-український кордон розблокують для військових та гуманітарних вантажів. Це питання декількох годин – Туск

Інтеграція у європейську спільноту – це і про негативні сторони ЄС і фермерські протести як незмінний атрибут політичних спекуляцій. Так, усе, що відбувається зараз на польсько-українському кордоні, обурює. Але емоції – найгірший порадник у цій ситуації, як і недалекоглядність. «Розблокування кордону сьогодні, не вирішить наших проблем завтра. Чому нас вчать польські фермери» пояснює редакторка відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва.