UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна відсвяткувала День Незалежності: скільки грошей витратили

Цьогоріч видатки на свято були значно вищими, ніж у минулі роки.

Цьогорічне святкування Дня Незалежності України стало безпрецедентним за рівнем витрат, свідчить аналіз порталу громадського контролю державних закупівель Dozorro.

Станом на 17 серпня на підготовку до святкування витратили 195 мільйонів гривень: 115 млн на закупівлі у Prozorro і ще 80 млн – за договірною процедурою.

Гроші пішли на організацію понад 150 святкових заходів у різних куточках України, оновлення державних прапорів у регіонах і встановлення найбільших у кожній області до Дня державного прапора, численні інфраструктурні проєкти. За прогнозами Мінфіну, це коштуватиме бюджету 5,4 млрд грн. 

Святкування в Києві

Зйомка параду Збройних сил України у Києві та Одесі компанією «Спецекспотрейд» коштувала 20 млн гривень. За договором, окрім знімання, компанія організовувала театральне дійство до Дня Незалежності. Імовірно, у підряді йдеться про святковий концерт на НСК «Олімпійський». Оренда приміщення для концерту – понад 5 млн грн. 

Концерт італійського оперного співака Андреа Бочеллі для президента, чиновників, дипломів, міжнародних організацій, української діаспори, науковців, творчої інтелігенції і духовенства коштував 19,5 млн гривень. 

У межах святкування Дня Незалежності на Михайлівській площі також відбувся безкоштовний концерт-подорож «Ковчег «Україна»: десять століть української музики». Підряд на організацію вартістю 15 млн грн отримало ТОВ «Медіатек ПР». 

Вручення відзнак «Національна легенда України» коштувало бюджету 6,8 млн гривень. Основний підрядник івент агенція – «ЛМ Продакшн» – забезпечив нагороди (1,6 млн грн) і сценарій заходу включно з втіленням (1,7 млн грн). А ДП «Гарант-Сервіс» за майже 140 тисяч грн забезпечив кейтеринг заходу.

23 серпня у КВЦ «Парковий» відбувся установчий саміт «Кримської платформи» – дипломатичної ініціативи України з повернення питання деокупації Криму у публічну площину. На сценарій, декор, VR зону, ролики та інші мультимедійні продукти для заходу витратили 6,8 млн грн. За організацію заходу відповідав київський ФОП Ігор Малахов. Додатково уклали 31 договір на логістику, рекламу, кейтеринг, транспортування та інші потреби – майже 10 млн гривень.

Загальнонаціональне святкування

Найбільше коштів на офіційні заходи витратили в Київській області та Києві – 168 млн грн. На другому місці Дніпропетровська область – 6,4 млн грн. Трійку лідерів замикає Харківська область з витратами 4,6 млн грн. На Дніпропетровщині 21 серпня провели авіашоу «Вільне небо» (4,2 млн грн.). Дві найбільші закупівлі в Харкові – обладнання для свята (2,5 млн грн.). 

ZN.UA

Найбільший державний прапор України

На проєкт зі встановлення найбільшого прапору України у кожній області витратили щонайменше 170 млн грн. Найдорожчою стала стела з державною символікою у Харкові (24,5 млн грн.), на другій сходинці – прапор у Броварах (Київська область) – майже 20,8 млн грн.

Ще 4,6 млн грн. коштує комунікаційна кампанія для церемоній урочистого підняття прапорів. У заходах взяли участь президент та інші посадовці. Для київської події окремо закупили відеозйомку та створення ролика (понад 1 млн грн.). 

Багато відео

На відеоконтент цьогоріч загалом витратили щонайменше 42 млн грн. Знімання і створення відео часто купували для окремих подій, наприклад про те, як президент підніматиме прапор. Кілька великих закупівель провели винятково на виробництво відео.  

Виробництво російськомовного документального серіалу про 30 років Незалежності України для телеканалів «ДОМ» і каналу іномовлення UA|TV коштуватиме бюджету в 4 млн грн ( 30 документальних відео по 20 хвилин).

Ще 9,8 млн грн підуть на документальний серіал про відзначення 30-ї річниці незалежності України. Це 26 ігрових відеороликів по 60 секунд, ігровий відеоролик на 90 секунд, а також документальний фільм на 26 хвилин.

Інфраструктурні проєкти

На інфраструктурні проєкти планують витратити  5,4 млрд грн. На будівництво євроколії «Київ – Львів – Скнилів» хочуть витратити 570,2 млн грн, на завершення будівництва другої черги Національного музею Голодомору – 1,3 млрд грн, на завершення будівництва нового комплексу лікарні «Охматдит» – 1,2 млрд.  Також планують модернізувати шість регіональних аеропортів і запустити в космос український супутник. 

Раніше на День Незалежності витрачали суми в десятки разів менші: 4 млн грн. у 2020 році; 10 млн грн. у 2019-му; 870 тисяч грн. у 2016-му. Порівняти з витратами на попередній ювілей – 25-річчя – неможливо, бо тоді більшість закупівель здійснили за паперовими тендерами.

Читайте також: Як Україна стала незалежною у 1991-му: архівні відео з Верховної Ради

Нагадаємо, 24 серпня Україна відзначила 30-ту річницю з Дня проголошення Незалежності. Саме в цей день в 1991 році було прийнято Акт проголошення Незалежності.

Хоча офіційна назва свята – День Незалежності України, фактично йдеться не про проголошення, а про відновлення незалежності нашої країни. Цього разу – від СРСР.

Якщо ви хочете докладно простежити шлях, пройдений Україною за 30 років незалежності – читайте тексти ZN.UA. Як Україні не загубитись у новому світовому порядку, читайте у статті Павла Клімкіна «Стрибнути в майбутнє: Емінем, ТікТок і 30 років Незалежності України».