UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна у 2023 році імпортувала послуг на 87% більше ніж позаторік

Від’ємне сальдо торгівлі послугами утворилося здебільшого як результат витрат українських біженців за кордоном.

Імпорт послуг до України за три квартали 2023 року, порівняно з відповідним періодом 2021-го зріс на 87%, при тому, що експорт послуг з України зменшився за аналізований період на 7%. Ці та інші цифри аналізує Тетяна Богдан у статті "Економічні відносини України з ЄС крізь призму платіжного балансу" на ZN.UA 

"Від’ємне сальдо торгівлі послугами утворилося здебільшого як результат витрат українських біженців за кордоном: імпорт послуг за статтею «особисті подорожі» сягнув 10,8 млрд доларів", - наводить статистику авторка.

Що стосується товарів, то, як зазначає Богдан, від початку російської агресії роль ЄС як торговельного партнера України помітно зросла. Абсолютна сума експорту товарів до ЄС у січні—вересні 2023 року майже відповідала її значенню у січні—вересні 2021-го — 16,1 млрд дол. Однак частка ЄС в українському експорті збільшилася з 37% у 2021 році до 62,5% у 2023-му.

Читайте також: Ціни на товари і послуги: стало відомо, що подорожчало найбільше у січні

При зменшенні експорту з України до всіх країн-партнерів за два роки на 42% експорт до ЄС знизився лише на 2%. Це пояснюється як відкритістю західного кордону України під час війни (на відміну від інших напрямків), так і скасуванням рішеннями Ради ЄС усіх митних зборів, квот і заходів торговельного захисту для українського експорту. Такі послаблення стосувалися тарифів на фрукти й овочі, а також сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, які раніше підпадали під дію тарифних квот, зазначає авторка.

Аналіз важливих зрушень у платіжному балансі станом на початок нинішнього року можна почитати у статті Тетяни Богдан "Платіжний баланс України: Кардинальні зрушення під час війни" на ZN.UA