UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна просить МАГАТЕ негайно звернутися до НАТО з вимогою закрити небо над українськими АЕС

Російська Федерація повністю ігнорує принципи, задля яких створювалося МАГАТЕ.

Україна назвала факт захоплення ЧАЕС військами РФ ядерним тероризмом та просить МАГАТЕ невідкладно звернутися до НАТО з вимогою закрити доступ до повітряного простору над її ядерними об’єктами. Про це повідомляє Міністерство енергетики України.

"З метою повернення ситуації, пов’язаною з безпекою ядерних установок та об’єктів на майданчику ЧАЕС та в зоні відчуження, у правове поле, наполягаємо на здійсненні невідкладних рішучих дій щодо звернення МАГАТЕ до НАТО з вимогою запровадити А2/АD zone (Anti Access/Area Denial, заборона доступу/закриття території) над територією України з урахуванням ризиків та географії розташування атомних станцій НАЕК "Енергоатом"", – йдеться у зверненні до МАГАТЕ від 2 березня 2022 року.

Звернення підписали міністр енергетики Герман Галущенко, керівник Державної інспекції ядерного регулювання Олег Коріков та керівник ДП НАЕК "Енергоатом" Петро Котін.

Представники України також наполягають на діях з боку МАГАТЕ задля негайного припинення вогню та недопущення наближення окупаційних військ на відстань ближче ніж 30 км від АЕС, а також активізації штабу при Центрі з інцидентів і аварійних ситуацій (ЦІАС МАГАТЕ) з координації дій для запобігання реалізації актів ядерного тероризму на ЧАЕС і гуманітарної та психологічної допомоги її персоналу.

"Факт захоплення відомої у всьому світі ЧАЕС має усі ознаки акту ядерного тероризму, вчиненого стосовно ядерних об’єктів ЧАЕС та її персоналу військовими формуваннями РФ", – наголошується у зверненні.

Автори звернення підкреслили, що персонал ЧАЕС взято в заручники. Уже сьому добу фахівці ЧАЕС утримується російськими військовими без ротації, на них здійснюється психологічний тиск, вони морально виснажені, мають обмежені можливості для спілкування, пересування й здійснення у повному обсязі регламентних і ремонтних робіт, що призводить до порушення радіаційного режиму та становить небезпеку для їхнього життя і здоров’я.

"Інформуючи МАГАТЕ про стан безпеки ядерних об’єктів в умовах військових дій, ми очікуємо на конкретні спільні дії з боку МАГАТЕ у вигляді «тиску рівних», який зазвичай використовується країнами – членами організації до сторін, що ухиляються від дотримання пріоритету безпеки", – підкреслюється у зверненні.

Водночас його автори звертають увагу на тому, що Російська Федерація повністю ігнорує принципи миру, безпеки та єднання, задля яких створювалося МАГАТЕ у структурі ООН, і через це пропонують виключити доступ Росії до інтелектуальних та технічних ресурсів агентства з одночасним посиленням контролю за використанням ядерного матеріалу в цій країні.

Крім того, вони наполягають на розірванні всіх відносини з усіма відповідальними за атомну енергетику громадянами РФ, які працевлаштовані в усіх структурах ООН.

"Спільне перебування в міжнародних організаціях в наявному форматі з такими країнами-членами є неприйнятним для України й, сподіваємося, для інших країн-членів також", – висловили надію автори звернення.

Вони також підкреслили, що військова агресія РФ, як ядерної держави, проти України під цинічною назвою "спеціальна операція з примушенням до миру" зруйнувала фундаментальні основи системи міжнародної безпеки, сформованої після Другої світової війни.

Нагадаємо, у перший же день військової агресії  РФ низка енергооб'єктів України зазнала атак

Згодом  війська РФ із території Білорусі увійшли до зони Чорнобильської АЕС. На сьогодні в Зоні зафіксоване семикратне підвищення радіації, українська сторона не має доступу до обладнання та не контролює ситуацію в Зоні.

У цьому зв'язку Державна інспекція ядерного регулювання України поінформувала Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) про втрату контролю над ядерними та радіаційними об'єктами в зоні відчуження Чорнобильської АЕС унаслідок військового нападу.

Також в Державному агентстві України з управління зоною відчуження звернули увагу міжнародних партнерів та організацій на намагання військ РФ захопити атомні електростанції в Україні або на їх намагання демонстративно нарощувати свою присутність та розташовувати техніку поблизу стратегічних об'єктів.

1 березня військовослужбовці Національної гвардії України разом із підрозділами Збройних сил вели бій із російськими окупантами в районі Енергодару, де розташована Запорізька АЕС

2 березня з'явилася інформація, що у бік міста Вознесенська, де розташована Южно-Українська АЕС, вилетіла група з більш ніж 20 гелікоптерів окупантів із десантниками.