UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна перейде на європейське визначення основних одиниць вимірювання: кого торкнеться нововведення

Якщо залишити технічні стандарти у попередньому вигляді, то суб’єкти господарювання великого та середнього підприємництва будуть витрачати час спочатку на отримання застарілих визначень, згодом - змінювати їх на нові.

Україна перейде на європейське визначення семи основних одиниць вимірювання — метру, кілограму, секунди, амперу, кельвіна, кандели і моля, що має зняти технічні бар'єри при виході української продукції на європейський ринок. Відповідний проєкт наказу Міністерства економіки України “Про внесення змін до визначень та позначень основних одиниць SI” оприлюднено для надання пропозицій та зауважень.

Необхідність узгодження законодавства України стосовно одиниць вимірювання із законодавством ЄС була викликана переглядом у 2019 році Міжнародної системи одиниць (SI) та перевизначенням країнами-членами Метричної конвенції (до яких відноситься також Україна) основних одиниць SI, а саме: кілограма, ампера, кельвіна, кандели, секунди, метра і моля.

Зокрема, на 26-му засіданні Генеральної конференції з мір та ваг (CGPM) було прийнято Резолюцію, якою затверджено нові визначення основних одиниць вимірювання. Нововведення відбивають останні досягнення в галузі науки про вимірювання. Усі вищезазначені одиниці були визначені через фундаментальні константи, що покращило точність і простежуваність результатів вимірювань.

Як зазначають в Мінекономіки, вищевказані зміни торкаються великого та середнього підприємництва України, що торгують своєю продукцією на європейському ринку.

У Міністерстві економіки також прорахували, наскільки затратною для українського бізнесу може виявитися перехід на визначення основних одиниць вимірювання.

На думку міністерства, якщо залишити технічні стандарти у попередньому вигляді, то суб’єкти господарювання великого та середнього підприємництва будуть витрачати вдвічі більше часу – на отримання та аналіз застарілих визначень основних одиниць вимірювання та нових визначень основних одиниць вимірювання, адаптованих до законодавства ЄС.

У разі внесення змін в українське законодавство, суб’єкти господарювання будуть витрачати час тільки на отримання та аналіз нових визначень основних одиниць вимірювання, адаптованих до законодавства ЄС.

Крім того, прийняття проєкту наказу сприятиме усуненню технічних бар’єрів у взаємній торгівлі між Україною та ЄС.

"Прийняття єдиних з європейськими визначень основних одиниць вимірювання разом з виконанням інших умов, необхідних для підписання Угоди АСАА, дозволить українським виробникам промислової продукції вільно поставляти свою продукцію на ринок ЄС без додаткових процедур оцінки відповідності в європейських країнах", - йдеться в пояснювальній записці до проєкту.

Так, наприклад, у чинному законодавстві одиниця довжини метр визначається як довжина шляху, що проходить у вакуумі світло за проміжок часу, рівний 1/299 792 458 секунди.

У запропонованих змінах метр визначатиметься через фіксоване числове значення швидкості світла у вакуумі с, що дорівнює 299 792 458, вираженого одиницею м/с (міжн. m/s), де секунда визначається через ΔνCs.

Одиниця часу секунда у чинному законодавстві визначається як час, що дорівнює 9 192 631 770 періодам випромінювання, яке відповідає переходу між двома надтонкими рівнями основного стану атома цезію-133.

В адаптованому до європейських норм варіанті секунда визначатиметься через фіксоване числове значення частоти цезію ΔνCs, надтонкого переходу атома цезію-133 в незбуреному основному стані, що дорівнює 9 192 631 770, вираженого одиницею Гц (міжн. Hz), яка дорівнює с−1 (міжн. s−1).

Після обговорення, проєкт наказу буде надіслано на розгляд Наукового комітету Національної ради з питань розвитку науки і технологій.

Нагадаємо, чинні одиниці вимірювання затверджені наказом Мінекономрозвитку від 04.08.2015 № 914 "Про затвердження визначень основних одиниць SI, назв та визначень похідних одиниць SI, десяткових кратних і частинних від одиниць SI, дозволених позасистемних одиниць, а також їх позначень та Правил застосування одиниць вимірювання і написання назв та позначень одиниць вимірювання і символів величин".

Також, 1 січня 2022 року наберуть чинності зміни до закону "Про метрологію та метрологічну діяльність", які покликані привести у відповідність до європейських директив, норм і стандартів у сфері метрології та метрологічної діяльності значну частину метрологічних термінів в Україні.

Україна відмовилася від радянських техстандартів у 2016 році. Рішення було прийнято в рамках виконання угоди про асоціацію з Євросоюзом.  Зокрема, 15 січня 2015 року Верховна Рада прийняла закон "Про технічних регламентах та оцінки відповідності", який поступово приведе українське законодавство та стандарти до європейських.