UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна єдина в Європі не має довгострокових контрактів та переплачує за газ у 2-3 рази

Молдова купує тисячу кубів за 400-450 дол., Угорщина за 350 дол., Австрія за 280 дол., Болгарія – 550 дол. При цьому грудневі ф'ючерси на природний газ на нідерландському хабі TTF коливаються від $880 за тисячу кубометрів. 

Україна - єдина країна в Європі, що не має довгострокового прямого контакту на постачання природного газу, у результаті чого купує газ на спотових ринках у 2-3 рази дорожче. На цьому наголосив президент Української спілки промисловців і підприємців (УСПП) Анатолій Кінах в ефірі одного із національних телеканалів.

"Ціни по довгостроковим контрактам у 2-3 рази нижче, ніж спотові. Ми є єдиною державою в Європі, яка не має довгострокового прямого контакту на постачання природного газу і працює на спотових ринках", - зазначив Кінах.

Так, за словами президента УСПП, Молдова купує тисячу кубів за 400-450 дол., Угорщина 350 дол., Австрія 280 дол., Болгарія – 550 дол. тощо.

"Відтак, українська економіка поступово втрачає в конкурентоспроможності, враховуючи ще й одну з найвищих в Європі енергоємностей виробництв", - зазначив він.

За даними УСПП, через аномальний ріст цін на блакитне паливо понад 40% регіональних виробництв працюватимуть зі збитками. Більшість малих і середніх міст, ОТГ змушені будуть згорнути наявні програми розвитку і переспрямувати кошти на компенсацію різниці в цінах і тарифах для населення.

Читайте також: Газ почім? А якщо поторгуємося?

Нагадаємо, енергетична криза в Європі посилюється. Промислові підприємства ризикують, як мінімум, призупинити роботу на невизначений час. Енергоємні підприємства вже почали зупинятися. Про це пише Bloomberg.

Грудневі ф'ючерси на природний газ на нідерландському хабі TTF коливаються в районі 70 і більше євро за мегават-годину і від $880 за тисячу кубометрів. 

Згідно з даними Державної служби статистики України, за 2020 рік нашою країною було придбано 7,3 млрд куб. м газу, в аналогічному періоді 2019 року – 11,8 млрд куб. м.