UA / RU
Підтримати ZN.ua

Учасники ЗВТ можуть застосувати до України санкції, тільки якщо покинуть співтовариство

Тільки після того, як учасники зони вільної торгівлі покинуть Угода ЗВТ в СНД, вони отримають право встановлювати для України такі ж мита.

Учасники зони вільної торгівлі в Співдружності Незалежних Держав не можуть усунути Україну зі спільноти, але можуть застосовувати до неї санкції після виходу з неї. Про це заявив представник України в Євразійській економічній комісії (ЄЕК) Віктор Суслов.

Він підкреслив, що розгляд різних торговельно-економічних конфліктів передбачено статтями і нормами угоди про ЗВТ у СНД та іншими міжнародними актами.

Разом з тим, на думку експерта, вводити нові мита й кардинально змінювати свою торговельно-економічну стратегію щодо України Росія зможе повноцінно, покинувши ЗВТ.

"Чи мають право учасники ЗВТ у СНД виключити Україну? Такого права немає. Глазьєв (радник президента РФ) у своїй заяві сказав: може йтися (ідеться) про право Росії вийти з Угоди, та (право вийти з Угоди про ЗВТ в СНД) інших країн-членів Митного союзу", - сказав Суслов.

"Так, якщо вони вважатимуть, що складається ситуація, що завдає їхнім економікам збиток, ніхто їх не зможе утримати, і Україна не зможе утримати, і вони зможуть вийти з Угоди ЗВТ у СНД. І тим самим вони отримають право встановити для України точно такі ж мита, які діють, наприклад, в країнах Євросоюзу. Така можливість юридично абсолютно реальна", - додав він.

Експерт вважає, що необхідно поставитися дуже серйозно до заяв президента Російської Федерації Володимира Путіна про те, що країни Митного Союзу введуть захисні заходи для свого ринку, якщо Україна піде на лібералізацію митного режиму з ЄС.

"З моєї точки зору, це заява має підштовхнути переговорний процес. Україна, очевидно, повинна буде створити якусь реальну систему, що перешкоджає реекспорту європейських товарів, які входитимуть на територію України з нульовими митами, подальшому реекспорту на територію Росії та інших країн МС", - зазначив Суслов.

Нагадаємо: 20 серпня, Міністерство доходів і зборів України повідомило про результати перемовин зі своїми російськими колегами з Федеральної митної служби розпочатих напередодні. Зокрема, як йдеться у повідомленні, сторони домовилися про те, що додаткові процедури митного контролю щодо українських товарів чи санкцій щодо українського імпорту не застосовуватимуть, товари українських підприємств перетинають російську митницю в штатному режимі, відзначаючи, що певні заходи прийнято за рішенням митних органів РФ. У свою чергу Федеральна митна служба Росії заперечила блокування поставок товарів з України та створення "ризикових списків" українських імпортерів.

Як повідомляли раніше, за даними Федерації роботодавців України, з 14 серпня поточного року митна служба Росії додала до переліку "ризикових" всіх без винятку українських імпортерів, що фактично на невизначений час блокувало постачання товарів з України. ФПУ звернулася до прем'єра Азарову із проханням сприяти якнайшвидшому розв'язанню торгівельних суперечок з РФ.

Низка компаній, зокрема постачальників овочів і фруктів, а також Метінвест, Global Spirits, Inkerman International і Мілкіленд вже заявили про проблеми з митним оформленням товарів на кордоні з Росією, а корпорація Оболонь заморозила експорт продукції до Російської Федерації. Сьогодні надійшла інформація про те, що за останній час на підходах до російсько-українському кордону накопичилося близько тисячі вагонів.

Тим не менш, представники української митниці заявляли про відсутність черг на українсько-російському кордоні. Азаров, хоча і визнав наявність певних проблем, закликав ЗМІ "штучно не розпалювати і не перебільшувати ситуацію". !zn

Читайте також:

Україна поскаржиться в Євразійську комісію на "торговельну блокаду" Росії

Азаров попросив не перебільшувати ситуацію з Росією: не все так погано

Ми довго мовчки відступаємо, або "Їй не сподобалося-3"

Росія пояснила причини блокування імпорту з України