Коли США оголосили про запровадження нових жорстких санкцій проти Росії цього місяця, швейцарська група Sulzer не отримала жодних офіційних попереджень про можливу шкоду.
"Перша ознака того, що справи будуть сладні, - це коли банки починають дзвонити і казати: "Ми збираємося припинити з вами працювати". Було досить зрозуміло, що всі наші банківські справи в доларах США будуть замороженні", - сказав виконавчий директор Sulzer Грег Пу-Гійом, повідомляє Financial Times.
Sulzer не єдина компанія, чиї глобальні юристи почали кропітку роботу з підрахунку можливих втрат через акціонерів, позики, а також інвестиційні і торговельні відносини. Трейдери сировиною, такі як Glencore і Rio Tinto, скасували контракти з компаніями під санкціями, банки розірвали з такими фірмами зв'язки. В цей час Росія почала розглядати можливість націоналізації, щоб допомогти тим, хто постраждав найбільше. Але для міжнародних компній, які бояться заплутатися в санкційній павутині, Sulzer придумала альтернативний вихід.
Швейцарська комапанія, яка виробляє насоси і компресори, потрапила під санкції США, тому що більше 50% її акції належать компанії Renova Group російського олігарха Віктор Весельберга. Він став одним з семи російських багатіїв, яким закрили доступ до американської фінансової системи.
Але, за словами Пу-Гійома, Sulzer вдалося врятуватися завдяки швидкій реакції чиновників з Служби контролю іноземних актвивів у Міністерстві фінансів США, яка стежить за виконанням санкцій.
Новий каральний режим був запроваджений у п'ятницю, і Sulzer витратили вихдіні на переговори з Renova, вмовляючи російську компанію скоротити свою частку в швейцарській компанії нижче 50%-го порога. До відкриття торгів у понеділок їм вдалося погодити домовленості про це. Весь цей час Sulzer підтримували зв'язок з американською Службою контролю іноземних актвивів. За два дні компанія отримала схвалення американської сторони на процес передачі акцій від російських інвесторів.
"Було зрозуміло з наших контактів, що ми для них ціль. Вони виконували свою роботу так, як повинні були. Але вони були дуже чутливі до швидкості процесів, і це було для нас життєво важливо", - сказав Пу-Гійом.
"Не знаю іншої країни, де можна отримати схвалення Мінфіну на щось подібне за два з половиною дні", - додав він.
Директор з аналізу ризиків Exotix Capital Толо Аламуту сказав, що приклад Sulzer показав, як можна знайти рішення і уникнути санкцій.
"Подібні рішення не доступні усім компаніям, які стосуються санції", - зауважив Аламуту, дадавши, що все ж рецепт швейцарської компанії пропонує певний вихід. Компанії під санкціями США можуть викупити власні акції, щоб уникнути наслідків.
Раніше російські олігархи за день втратили більше 12 млрд доларів через американські санкції, які були запроваджені 6 квітня. Інвестори відреагували негайно і почали розпродавати російські активи. Індекс РТС впав 9 квітня на 11%, подешевшали акції металургійних компаній, банків, а також компаній, проти керівників яких були введені санкції. Олег Дерипаска постраждав від нових санкцій сильніше інших.
У лютому видання The Times писало про те, що олігархи-втікачі просяться назад в Росію через боротьбу з корупцією у Британії. Багатіїв лякає запровадження так званого "ордеру на активи непоясненого походження", який вимагає від заможних людей пояснювати, звідки у них гроші на купівлю нерухомості, часток в компаніях тощо вартістю більше 50 тисяч фунтів стерлінгів.