UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Росії вже відкрито визнають шантаж Європи газом, але виношують надію повернути європейців на газову голку

Росія згодна відновити постачання газу до Європи, і розраховують, що дефіцит газу в Європі пожене європейців в обійми Кремля.

У Росії вже не соромлячись визнають, що зупинка наприкінці 2021 року газопроводу "Ямал-Європа" була шантажем Європи, але розраховують, що дефіцит газу в ЄС зробить європейців забудькуватими, зговірливими і мріючими повернутися на газову голку Кремля. Такий висновок можна зробити із заяви віце-прем'єра РФ Олександра Новака, яку цитує ТАСС.

Представник злочинної влади РФ відкрито заявив, що газопровід Ямал — Європа раніше був зупинений з політичних мотивів.

Читайте також: Газпром зупинив постачання газу до Польщі через Україну

Але, за його словами, Росія погодиться відновити постачання газу до Європи, коли дефіцит газу в Європі пожене європейців в обійми Кремля.

"Європейський ринок залишається актуальним, тому що дефіцит газу зберігається, а у нас є всі можливості для відновлення постачання. Наприклад, незадіяним залишається трубопровід Ямал - Європа, зупинений з політичних мотивів", - зазначив Новак.

Тепер у своїй грі Кремль розраховує на Туреччину та "Турецький потік", оскільки, за визнанням Новака, український маршрут постачає до Європи 42 млн кубометрів газу на добу — близько третини від прописаних у контракті обсягів перекачування.

Читайте також: Путін запропонував Ердогану «газовий хаб» у Туреччині та там формувати ціни

Новак зазначив, що Росія веде переговори щодо збільшення поставок через Туреччину після того, як у цій країні буде створено газовий хаб. Росія також намагається знайти союзників у Європі, які готові стати каталізаторами повернення РФ на газовий ринок Європи.

"Зараз також обговорюється реалізація додаткових обсягів поставок газу через Туреччину після створення там хаба, триває активна робота з країнами, які візьмуть участь у реалізації цього проекту, а також з споживачами, які потребують російського газу", - додав він.

Читайте також: В США пожартували, що при вторгненні в Україну "Північний потік 2" можна буде використовувати для транзиту горілки та оливкової олії, а не газу

Нагадаємо, раніше, підсаджуючи Європу на російський газ, у Кремлі робили ставку на "Північні потоки". Проте вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року поставило крапку на проекті "Північний потік-2". А в розпал підготовки Європи до складного опалювального сезону 2022-20223 років, не ідентифіковані на даний момент диверсанти залишили європейський ринок і без Північного потоку-1 після вибухів на обох газопроводах "Північних потоків".

Читайте також: Опубліковано перші фото та відео пошкодженої вибухом труби "Північного потоку-1": диверсія стає очевидною

Читайте також: Диверсії на “Північному потоці” було сплановано на найвищому рівні – поліція ФРН


Проте Європа змогла під зав'язку заповнити свої газові сховища вже восени 2022 року, а також диверсифікувати ринки постачання газу. Зокрема, Катар розширює домінування у сфері газу за рахунок Росії, від якої відвернулася Європа.

Читайте також: Газ в ЄС стрімко втрачає в ціні на тлі великих поставок з США та рекордної заповненості європейських сховищ

Більше того, країна ЄС, що найбільше залежить від російського газу - Німеччина, в грудні 2022 року запустила в експлуатацію перший термінал для приймання зрідженого газу, що дозволить країні в найближчому майбутньому повністю відірватися від газової залежності від Росії.

Минулої тижня Євросоюз також офіційно затвердив граничну ціну на газ на рівні €180 за МВт·рік (приблизно €1,85 тис. за 1 тис. куб. м). Обмеження почнуть застосовуватися з 15 лютого 2023 року.

Таких заходів було вжито, серед іншого, як відповідь на газову кризу в ЄС, влаштовану Росією з метою тиску для запуску газопроводу "Північний потік-2", коли ціни на газ в ЄС злетіли до історичних максимумів.