UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Росії тестують новий спосіб, як в обхід санкцій виводити та заводити в країну долари та рублі

Схему планується реалізовувати через "країни ближнього зарубіжжя".

Після того, як у вересні-жовтні остаточно зазнав фіаско російський проєкт "платіжна картка "Мир"", у Росії, вочевидь, вирішили, що платіжні системи можна створювати в необмеженій кількості, і таким чином продовжувати обходити санкції, накладені на банкцівський та фінансовий сектор РФ. Це випливає з повідомлень у російських ЗМІ щодо створення на російському ринку чергової платіжної системи, за допомогою якої країна агресор сподівається переводити рублі та долари за кордон і з-за кордону.

Зокрема, як пише "КоммерсантЪ", нова платіжна система - "Астрасенд", планує займатися транскордонними переказами між фізособами, а також від фізосіб на адресу юридичних осіб і навпаки.

Усередині країни нова платіжна система працювати не збирається.

Перекази будуть відправлятися і видаватимуться одержувачу в рублях або доларах.

Читайте також: США заборонили продавати та постачати в Росію готівкові долари

Список країн, через які реалізовуватиметься схема, вочевидь буде обмежений, за прикладом тієї ж картки "Мир", яку після запровадження санкцій проти основних російських банків визнавали окремі "дружні" або нейтральні до Росії країни.

Як випливає з повідомлення "КоммерсантЪ" це будуть "країни ближнього зарубіжжя". А сам список, де будуть доступні переклади нової системи, буде оприлюднений в листопаді.

Можна припустити, що серед таких країн будуть, наприклад, Узбекистан та Азербайджан. "КоммерсантЪ" опитав глав центробанків цих двох країн, які зазначили, що попит на транскордонні перекази з Росією останнім часом справді дуже зріс.

Читайте також: Google відключила усі платежі з Росії

Цікаво також, що оператором нової платіжної системи виступає інкасаторська фірма "Інкахран", яка, на відміну від російських банків, навряд чи перебуває під санкціями.

Максимальну суму одноразового переказу хочуть обмежити $5 тис. При цьому передбачається ліміт ще й на суму переказу на день.

Такий ліміт матиме сенс у разі, якщо платіжна система зазнає якихось проблем. Крім того, це не створюватиме навантаження на банківську систему країн, через які планується виводити або заводити в Росію валюту у вигляді доларів (щодо яких на Росію накладено санкції), а також рублів.

Читайте також: Росіяни спустошують фінські банкомати китайськими кредитними картками

Про те, що Росія вирішила обходити санкції за допомогою інтенсивності створення нових платіжних проєктів (в міру того, як проблем зазнаватимуть їх попередники), свідчить той факт, що за даними "КоммерсантЪ", свої проєкти з проведення транскордонних переказів розвивають найбільші російські банки, такі як Сбербанк та інші.

Водночас очевидно, що система ще не відкатана, і наразі ведеться пошук шпарин для її реалізації у широких масштабах.

Так, наприклад, "Астрасенд" - це друга платіжна система, яку цього року зареєстрував Центробанк Росії. Першою в середині квітня стала платіжна система «Хелло», яка в момент оголошення про її реєстрацію обіцяла робити перекази в рублях, доларах, євро та юанях. Проте сайт компанії досі перебуває у процесі розробки.

Читайте також: Ощадбанк РФ оприлюднив список валют, яких у Росії більше немає

Окремі російські експерти теж зі скепсисом ставляться до ідеї множити платіжні системи. Так, наприклад, глава правління асоціації "Фінансові інновації" Роман Прохоров вважає, що сегмент транскордонних переказів сьогодні привертає особливу увагу з урахуванням неврегульованих проблем (читай - санкцій). Водночас інструментарій для їх вирішення в рамках традиційних розрахунків явно невеликий. У цих умовах, наголошує експерт, ефективність, зокрема економічна, виходу на ринок нових гравців викликає сумніви.

Нагадаємо, проблеми з транскордонними платежами почали виникати у Росії одразу після вторгнення в Україну. На початку березня платіжні системи Visa та Mastercard оголосили, що повністю йдуть з РФ. Транзакції в цих платіжних системах було зупинено. А банківські картки перестали працювати за кордоном.

Читайте також: Apple Pay перестав додавати російські карти «Мір» і відключив старі

Згодом, наприкінці квітня, китайці підтримали санкції проти РФ і перестали приймати карти UnionPay. Згодом росіяни почали скаржитися на те, що їхні карти UnionPay не беруть у магазинах.

Попервах у Росії покладали сподівання на російські картки "Мир", які була запроваджені ще до вторгнення в Україну, та подавалися росіянам як дієвий спосіб створення власної платіжної транскордонної системи на випадок, наприклад, блокування Swift.

Проте уже за кілька місяців після вторгнення в Україну, від російських карток почали відмовлятися навіть в дружніх країнах, таких як Казахстан, Узбекистан, В'єтнам, Вірменія.

А остаточного удару було завдано наприкінці вересня, коли усі турецькі банки відмовилися від російської платіжної системи "Мир".

Нагадаємо також, на початку березня Держфінмоніторинг України (підрозділ фінансової розвідки) виявив ознаки, що Росія використовує криптовалюту для обходу санкцій.