Уряд Росії найближчим часом ухвалить постанову, яка, на виконання указу Владіміра Путіна, заборонить компанім-експортерам російської нафти дотримуватися стелі цін, встановленій країнами G7 та США. Про це повідомляє Коммерсант.
Заборона набуде чинності з 1 лютого, згідно з указом президента Росії, як відповідь на застосування G7 та США механізму граничної ціни на нафту (встановлена на рівні $60 за барель, але вже в березні може бути переглянута). За словами джерел, проект постанови готував Міненерго, найближчим часом його узгодять в уряді.
"Міненерго до 1 квітня розпочне моніторинг експортної ціни російської нафти на базі даних про умови фактичних відвантажень, які зобов'язані надавати учасники ринку", - повіомляє вдання.
Експортери будуть зобов'язані надсилати контракти на перевірку до митних органів (ФМС), які зможуть блокувати відвантаження у разі порушень. При цьому компанії повинні самі стежити, щоб їхні контрагенти при подальшому перепродажі нафти також не використовували стелі.
За словами джерел Ъ, знайомих із проектом, російські юридичні та фізичні особи, які поставляють нафту на експорт, не тільки будуть «зобов'язані не допускати» наявності в контрактах положення про обмеження ціни, а й «забезпечувати моніторинг дотримання іноземними покупцями, у тому числі та трейдерами, агентами» виконання цієї вимоги у разі подальшого перепродажу російської нафти.
«Заборона стосується будь-яких угод з російською нафтою аж до кінцевого споживача, що передбачає в тому числі відмову від роботи з трейдерами, які не дотримуються цієї норми указу», - зазначало Міненерго 10 січня.
Якщо моніторинг виявить випадки наявності контрактів із граничною ціною, компанії протягом п'яти робочих днів мають повідомити ФМС та Міненерго.
ФМС у разі порушень заборонятиме транспортування сировини, повідомивши РЖД та «Транснєфть». Заборона на експорт у рамках таких контрактів діятиме до усунення порушень, штрафи чи інші покарання наразі не передбачені.