Запропонований урядом проект пенсійної реформи передбачає встановлення на основі трьох рівнів пенсійної системи коефіцієнту заміщення передпенсійного заробітку на рівні 45%, в той час як в розвинених країнах критерієм адекватності пенсій вважається коефіцієнт заміщення в 60-70%.
Про це у своїй статті для DT.UA пише Володимир Яценко. За його словами, відповідні дані наводилися в урядовій презентації на засіданні Нацради реформ від 16 червня 2017 року.
Так званий коефіцієнт заміщення заробітку, як зазначає автор, є важливим мірилом адекватності пенсійних доходів у будь-якій пенсійній системі. Він визначається, як процентне співвідношення розміру пенсії до попереднього заробітку (як правило, за останні 5-10 років, або за весь страховий період).
"В урядовій презентації на засіданні Національної ради реформ 16 червня 2017 р. показано, що з трьох рівнів пенсійної системи очікуваний коефіцієнт заміщення заробітку планується на рівні 45%, у тому числі: - 30% - із солідарної системи (1-й рівень); - 10% - з накопичувальної системи (2-й рівень, який ще не впроваджений); - 5% - з добровільних недержавних пенсійних фондів (3-й рівень)", – йдеться в статті.
Автор зазначає, що в розвинених країнах критерієм адекватності пенсій є коефіцієнт заміщення на рівні 60-70% передпенсійного заробітку.
При цьому, за нинішньої демографічної залежності української солідарної пенсійної системи у 0,95 (11,4 млн пенсіонерів на 12 млн платників внесків) та розміру страхового внеску в Пенсійний фонд у 18,4% (83,8449% від 22% ЄСВ), середній бездефіцитний коефіцієнт заміщення заробітку не буде перевищувати 20% (18,4% : 0,95 = 19,4%).
"Оскільки актуарне "осучаснення" (тобто збільшення) ЄСВ навряд чи зараз політично можливе, майбутнім українським пенсіонерам безальтернативно доведеться не лише працювати довше, а й менше витрачати і більше заощаджувати", – підсумовує експерт.
Нагадаємо, в червні Кабінет міністрів вніс у Верховну Раду пакет законопроектів щодо пенсійної реформи.
Повідомлялося, що проект пенсійної реформи, схвалений Кабінетом міністрів України, передбачає підвищення мінімального страхового стажу для отримання пенсії з 15 років до 25 років в 2018 році. Починаючи з 1 січня 2019 року, людям, у яких страховий стаж становить 15 років, пенсія за віком призначатиметься в 65 років. Ті ж громадяни, у яких відсутній страховий стаж тривалістю 15 років, матимуть право на призначення державної соціальної допомоги по досягненні 65 років виходячи із сукупного доходу сім'ї.
Детальніше про проблеми реформування пенсійної системи читайте у статті Володимира Яценка "Солідарно-накопичувальні "правда і кривда": чого чекати українцям від пенсійної реформи" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".