UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Німеччині оцінили фінансові втрати "Газпрому", ЄС і України від припинення транзиту газу

Вже в першому кварталі 2020 року втрати "Газпрому" можуть скласти 3,4 млрд євро.

Зупинка транзиту газу не вигідна ні Європі, ні Росії, ні Україні. Такий висновок у своєму дослідження зробили в Інституті по вивченню економіки енергетики при Кельнському університеті (Energiewirtschaftliches Institut, EWI), пише liga.net.

Якщо ЄС, Україна і Росія не домовляться про продовження контракту з транзиту газу, то всі сторони зіткнуться зі значними фінансовими втратами.

Згідно з дослідженням, при нульовому транзит газу через Україну в першому кварталі 2020 року втрати "Газпрому" складуть 3,4 млрд євро через скорочення поставок. Європейські споживачі зіткнуться з підвищенням цін і повинні будуть заплатити за газ на 1,5 млрд євро більше, або на 2,1 млрд євро, у випадку морозів і збоїв у постачаннях.

Втрата України від припинення доходів за транзит російського газу залишить близько 0,5 млрд євро. Крім того, автори дослідження вважають, що Росія і Україна зіткнуться ще й з репутаційними втратами, в залежності від того, хто буде вважатися відповідальним за припинення контракту.

"Вартість цього репутаційного збитку важко визначити кількісно, але, тим не менш, вона реальна і дає ще одну причину для обох сторін прийти до згоди й уникнути руйнівного результату", - відзначають в дослідженні.

Раніше президент Росії Володимир Путін поскаржився, що пропозиція української сторони щодо тарифу на транспортування газу в Європу з 2020 року є "економічно неприйнятною" для РФ.

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко повідомив, що Україна готова розглядати можливість отримання газу від "Газпрому" в рахунок погашення заборгованості за рішенням минулого Стокгольмського арбітражу. Також готова відкликати свої позовні вимоги в новому арбітражі, але тільки якщо буде укладений довгостроковий контракт на транзит, який буде покривати всі витрати, і якщо "Нафтогазу" компенсують невиконання "Газпромом" зобов'язань за поточними контрактами.

19 листопада "Газпром" відправив "Нафтогазу" пропозицію щодо укладення нового або продовження чинного "транзитного" договору, термін дії якого спливає 1 січня 2020 року.

Російський монополіст запропонував НАК відмовитися від 3 млрд доларів, виграних у Стокгольмському арбітражі, в обмін на річний контракт і 25% знижку на газ. До того ж у Кремлі висловлювалися за винесення теми газового транзиту на майбутній нормандський саміт.

Як зазначає редакторка відділу економічної безпеки DT.UA Алла Єрьоменко, "Газпрому" не потрібен довгостроковий контракт на транспортування газу новим оператором ГТС на нових умовах. Росії досить рік-півтора протриматися, і, як вона розраховує, Європа остаточно здасться росіянам у "газовий полон". Детальніше про триваючі "транзитні" переговори читайте у матеріалі Алли Єрьоменко "Навіщо "Газпром" затягує переговори" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".