UA / RU
Підтримати ZN.ua

У НБУ спробували розвінчати міфи щодо "антиколомойського" закону

Завтра Рада планує розглянути "антиколомойський" закон.

У Нацбанку висловились щодо банківського законопроєкту №2571-д, який завтра, 13 квітня, Рада повинна розглянути у сесійній залі. Регулятор назвав десять міфів щодо проєкту закону. При цьому в НБУ вважають, що даний закон обмежує суди у питаннях ліквідації банків. А повернути Приватбанк Коломойскому вже й так неможливо.

"Суть законопроєкту така. Уявімо, що банк "П" стає неплатоспроможним та виводиться з ринку. Що далі? Вкладникам повертають кошти, починається ліквідація. І суд більше не зможе скасувати чи зупинити ліквідацію. Власник банку не зможе повернути банк собі. Також він не зможе відновити роботу банку… Це не означає, що власник банку стане беззахисним перед державою! Він зможе піти до суду і доводити незаконність рішення НБУ", - йдеться у зверненні НБУ.

Відносно повернення Приватбанку Коломойскому у НБУ зазначили, що прийняття закону – лише додатковий захід. НБУ наполягає, що банк не можна повернути бувшому власнику:

"Міф1. Цей законопроєкт заборонить повернення ПриватБанку колишнім власникам.

Частково правда. Але враховуйте, що повернення банку Ігорю Коломойському неможливе вже за чинного законодавства (закон "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб"). У законі є норма, що попередній власник націоналізованого банку не може ні вимагати повернення банку назад, ні вимагати компенсацію за банк. 2571-д – це лише додатковий запобіжник", - йдеться у повідомленні.

Багато економістів стверджують, що є вірогідність, що закон потім буде визнано неконституційним. Однак НБУ відмежувався від оцінки конституційності документу.

"Міф 6. Цей законопроєкт неконституційний. Зокрема, він порушує статтю 129 про рівність усіх учасників перед законом і судом. Компетенція визначати конституційний законопроєкт чи ні – належить Конституційному Суду. Тому давайте залишимо питання банківського регулювання – Нацбанку, а Конституційному суду – визначати конституційність.

Проте цей документ жодним чином не обмежує право громадян на доступ до суду…", - говориться в зверненні НБУ.

Відносно посилення влади регулятора у НБУ пояснили:

"Міф 9. Закон дозволить НБУ знищити будь-який банк і відправити його на "дерибан" у Фонд гарантування! Неправда. Законопроєкт не змінює порядок виведення банків із ринку. Підстави, через які банк може бути виведено, фактично залишаються такими самими, що і три, і п'ять років тому, це: зменшення капіталу, втрата ліквідності банком, неможливість повертати гроші вкладникам", - зазначається у повідомленні

Читайте також: КНДР запустила ракети у бік Японії

Як стало відомо з джерел ZN.UA, наступне позачергове засідання Верховної Ради відбудеться 13 травня. Депутати планують розглянути в другому читанні проект "антиколомойского" закону.

Всього в порядок денний планують включити 26 питань.

Нагадаємо, після ухвалення у першому читанні банківського законопроекту, депутати зареєстрували до нього більше 16 тисяч правок. Для того, щоб прискорити процес розгляду документу депутати внесли зміни до регламенту Верховної Ради. При цьому депутатам фракції "Слуга народу" не вистачило власних голосів, як у випадку і з прийняттям безпосередньо "антиколомойського" законопроекту в першому читанні.

У свою чергу "Європейська солідарність", "Голос" і "Батьківщина" взагалі не натискали зелених кнопок за зміни до регламенту. Адже змінений регламент створює ризики для функціонування опозиції в парламенті і в цілому для демократії. 30 квітня Рада підтримала прискорений розгляд банківського законопроекту.

Серед іншого "Антиколомойський" законопроект передбачає заборону на повернення колишнім власникам націоналізованих банків.

Докладніше читайте у матеріалі Юлії Самаєвої "Коломокриза" ZN.UA.