У Нацбане заявили, що уповільнення інфляції за підсумками 2018 року до п'ятирічного мінімуму (9,8%) було результатом жорсткою монетарною політикою НБУ. Про це йдеться в повідомленні регулятора.
У НБУ зазначили, що уповільнення зростання споживчих цін свідчить про розворот тренда інфляції, який спостерігався в 2017 році, і ослаблення фундаментального інфляційного тиску на українську економіку.
При цьому в НБУ визнали, що регулятору не вдалося знизити інфляцію до 6% ± 2 п. п до кінця 2018 року, як раніше очікувалося, навіть незважаючи на те, що він чотири рази підвищував облікову ставку (в останній раз НБУ підвищив облікову ставку до 18% - ред.).
Також інфляція сповільнилася завдяки сприятливій ціновій кон'юнктурі для українського експорту на зовнішніх ринках у першій половині 2018 року і рекордному врожаю зернових у другому півріччі. Це підтримувало високу пропозицію валюти на міжбанківському валютному ринку, а також створювало умови для зміцнення курсу гривні.
Повідомлялося, що зростання споживчих цін в Україні у грудні 2018 року вперше з 2013 року сповільнилося до однозначного показника і склало 9,8%. Раніше Нацбанк зберігає прогноз інфляції за підсумками 2018 року на рівні 10,1%, хоча зростання цін у листопаді в річному вираженні досягло 10%.
Аналітики Reuters прогнозували, що в 2019 році зростання інфляції в Україні сповільниться. В проекті держбюджету на 2019 рік, прийнятому Радою в першому читанні, закладений рівень інфляції в 7,4%.
Детальніше про темпи зростання економіки та проблеми боротьби з інфляцією читайте в статті Богдана Данилишина "Боротьба з інфляцією або економічне зростання. Що важливіше?" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".