НАК "Нафтогаз України" найближчими тижнями може ініціювати процес примусового стягнення з ВАТ "Газпром" 2,6 мільярдів доларів боргу в рамках виконання рішення Стокгольмського арбітражу. Цей процес може зайняти до півроку.
"Процес звернення до судів може початися вже в квітні. Ми їх попередили", - повідомив головний комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко в ефірі "24 каналу" увечері в четвер, 29 березня.
У НАК прогнозують, що процес стягнення може зайняти до півроку. При цьому "Нафтогаз" все ж розраховує на сумлінне виконання російським монополістом рішення арбітражу найближчим часом.
Вітренко уточнив, що "Газпром" поки що ще не подавав апеляцію на рішення арбітражу з транзитним контрактом.
"З юридичної точки зору, навіть якщо б вони вже подали апеляцію, вона не зупиняє виконання рішення арбітражного трибуналу. Вони повинні заплатити нам ці гроші, а потім чекати півтора року, поки їх апеляція буде розглянута і прийнято відповідне рішення", - пояснив комерційний директор "Нафтогазу".
У разі невиплати боргу Україна може ініціювати арешт російського газу в підземних сховищах Європи або акцій оператора "Північний потік" у швейцарському суді.
Нагадаємо, що 5 березня "Газпром" заявив, що направив "Нафтогазу" повідомлення про початок розірвання контрактів в суді.
Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги "Нафтогазу" про компенсації за недопоставлені "Газпромом" обсяги газу для транзиту. "Нафтогаз" домігся компенсації в сумі $ 4,63 млрд за недопоставку "Газпромом" узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень в Стокгольмі "Газпром" повинен сплатити $ 2.56 млрд на користь "Нафтогазу".
При цьому арбітраж не підтримав вимогу"Нафтогазу" про перегляд тарифу на транзит у контракті з "Газпромом".
"Газпром" отримав, але повернув передоплату "Нафтогазу" за газ.Таким чином "Газпром" відмовився з 1 березня поставляти газ "Нафтогазу", що по суті є порушенням рішення Стокгольмського арбітражу. Також російський газовий монополіст продовжує порушувати технічні умови договору про транзит газу через Україну.
Детальніше про рішення Стокгольмського арбітражу і можливі наслідки читайте в матеріалі Алли Єрьоменко та Олександра Малиновського "Стокгольмський бумеранг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".