"З точки зору аналізу наслідків, витрат і ризиків, на сьогодні проводити реструктуризацію держборгу України нам не вигідно ні економічно, ні фінансово", заявила в коментарі для ZN.UA директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Мінфіну Галина Пахачук.
Україна може передомовлятися про умови випуску тільки ринкового боргу, тобто її єврооблігацій. Сьогодні він складає - $ 17 млрд. З них $ 1 млрд гарантований урядом США. Ще $ 3 млрд - це кредит, залучений у формі євробондів, але виданий за домовленістю з Росією її банками. Таким чином, вести переговори про реструктуризацію ми можемо з рештою $ 14 млрд.
"Яку ж частину цього боргу в ході реструктуризації потрібно оптимізувати, щоб ефект від цього був відчутним для українських фінансів?", - каже Пахачук.
Навіть у разі списання половини боргу приватних іноземних інвесторів, а це близько $ 9 млрд, співвідношення боргу до ВВП знизиться лише на 7 процентних пунктів, але воно все одно залишиться вище 70%.
Другий фактор проти варіанту реструктуризації зовнішнього боргу - вартість його обслуговування. Зараз середня вартість суверенних євробондів для Мінфіну становить 7%. При реструктуризації їх вартість зросте не менше, ніж до нинішнього ринкового рівня, тобто 13%, говорить Пахачук.
Третій фактор - структура власників українських бондів. "Сьогодні $ 8-9 млрд українського боргу тримає один-єдиний фонд (Franklin Templeton - ZN). Це означає, що домовлятися про реструктуризацію доведеться, по суті, на умовах цього фонду", - говорить Пахачук.
Крім того, представник Міністерства фінансів побоюється, що реструктуризація українських євробондів закриє зовнішні ринки капіталу для країни ще на наступні три-п'ять років.
Зараз Мінфін працює з усіма міжнародними багатосторонніми кредиторами та донорами, і їх допомоги, за словами пані Пахачук, вистачить для того, щоб обслужити весь обсяг суверенного боргу з погашенням в 2015 році.
Зокрема, як нещодавно стало відомо, МВФ закликав негайно виділити Україні ще $ 15 млрд допомоги.
Детальніше про те, чи можливий дефолт України найближчим часом, читайте в статті "Платити не можна відкладати" Дар'ї Марчак.