Єврокомісія розійшлася у поглядах із Європейським центральним банком (ЄЦБ) щодо планів використання прибутку від заморожених активів російського Центрального банку на суму понад 200 мільярдів євро (217 мільярдів доларів) для допомоги у відновленні України. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела.
Чиновники виконавчої гілки влади ЄС у четвер, 13 липня, заперечили главі ЄЦБ Крістін Лагард у попередженні про те, що дії проти підсанкційних активів можуть загрожувати фінансовій стабільності єврозони та ліквідності спільної валюти.
Минулого місяця на саміті в Брюсселі лідери ЄС домовилися обережно просуватися вперед у роботі над планом оподаткування непередбачених доходів, отриманих від заблокованих активів, при цьому, Єврокомісія спочатку заявила, що висуне відповідну пропозицію цього літа.
Але, за словами одного з чиновників, цей графік змістився на період після літніх канікул, оскільки Єврокомісія і ЄЦБ розійшлися в думках, а держави ЄС також розділилися щодо цих двох позицій.
Єврокомісія відкинула аргументи ЄЦБ, заявивши, що будь-який ризик виник - і був оцінений - коли активи були заблоковані в лютому 2022 року після вторгнення Росії в Україну, і що поки що жодні з цих побоювань не матеріалізувалися. За словами одного з джерел Bloomberg, цей варіант не впливає на самі активи або будь-які претензії Центрального банку Росії, а також не стосується ролі ЄС у зберіганні цінних паперів.
Ці розбіжності проявилися в четвер на зустрічі міністрів фінансів країн єврозони, в якій взяли участь Лагард і віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
Ризик непередбачуваних наслідків
За словами одного з учасників зустрічі, глава ЄЦБ заявила, що податок на непередбачені доходи може підірвати євро і призвести до переосмислення серед власників резервів. Вона зазначила, що сума, поставлена на карту, значно більша, ніж кілька мільярдів, які цей крок принесе Україні, а потім закликала до обережності і заявила, що будь-яке рішення має прийматися лише за умови, що G7 також це підтримуватиме це.
Лагард похитала головою, коли Домбровскіс виклав контраргументи Єврокомісії та аргументи на користь податку на непередбачувані доходи. Деякі країни ЄС підтримали застереження Лагард, в той час як інші зазначили, що це питання про те, як просуватися вперед. Міністри фінансів знову зустрінуться у п'ятницю, 21 липня.
Заморожені активи можуть принести близько трьох мільярдів євро непередбаченого прибутку, хоча за деякими оцінками ця цифра може бути ще вищою. Більше половини активів знаходяться в готівці і на депозитах, а "значна частина" решти - в цінних паперах, які перетворяться в готівку в міру їх погашення протягом наступних двох-трьох років.
Намагаючись подолати розбіжності, Франція запропонувала розглянути двоетапний процес на окремій зустрічі на початку цього тижня, зосередившись спочатку на заморожуванні доходів, а потім обговоренні того, як їх використовувати.
Один зі співрозмовників Bloomberg стверджує, що цей крок - у поєднанні зі стриманістю ЄЦБ, спрямований на те, щоб підірвати можливість запровадження податку на непередбачені доходи.
Ще однією умовою, яку країни ЄС поставили перед процесом, є пошук підтримки та координації дій із G7.
Очікується, що міністри фінансів G7 та ЄС обговорять це питання в кулуарах ширшої зустрічі країн G20 в Індії 16 липня. ЄС хотів би, щоб G7 оприлюднила неофіційну заяву цього літа, але остаточне рішення ще не прийнято.
Переговори між ЄС і G7 поки що були позитивними, кажуть джерела Bloomberg. Деякі країни воліли б залишити на розгляді сильніші альтернативи, в той час як інші хочуть чіткості навколо того, що варіант з непередбаченими доходами застосовуватиметься лише до приватних клірингових центрів.
Досі не існує працюючого механізму передачі Україні заморожених російських коштів. Тетяна Хутор розповідає, як країни-партнери вирішують цю проблему, та вказує на «П’ять кроків на шляху до російських грошей на відбудову».