UA / RU
Підтримати ZN.ua

У арештованого за поданням НАБУ і САП Кауфмана наростають проблеми - тепер по лінії БЕБ

Лише місяць тому бізнесмен вніс гроші під заставу та вийшов з-під арешту в іншій справі. 

Гендиректору великої української тютюнової компанії повідомили про підозру у несплаті податків на 270 млн грн. Про це йдеться у заяві Бюро економічної безпеки.

"Детективи Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування за кримінальним провадженням за ознаками ухилення від сплати податків посадовими особами одного з найбільших дистриб'юторів тютюнових виробів в Україні в особливо великих розмірах", - йдеться у заяві БЕБ.

За даними слідства, згадана компанія у 2020—2021 роках оформила документально продаж тютюнових виробів на адресу трьох підприємств із ознаками фіктивності. Загальна вартість підакцизних товарів, що реалізуються, становить 1,17 млрд грн.

Однак у повідомленні БЕБ йдеться, що насправді жодного продажу тютюнових виробів не було.

«Надалі згадані підприємства у податковій звітності документально відобразили реалізацію інших товарів – м'ясної продукції та палива», – йдеться у повідомленні БЕБ.

Внаслідок такої схеми керівник компанії навмисне ухилився від сплати податку на прибуток та акцизного податку на суму понад 270 млн грн.

Правоохоронці провели низку санкціонованих обшуків офісних та службових приміщень компанії, місць проживання генерального директора та інших осіб компанії.

Читайте також: Слідчі встановили причетність компанії "Тедіс" до оточення Медведчука - ЗМІ

Нагадаємо, найбільшим дистриб'ютором сигарет в Україні є компанія Тедіс, співвласником якої є бізнесмен Борис Кауфман.

5 грудня Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) затримали одеських бізнесменів Бориса Кауфмана та бізнесмена Алекса Боруховича (нещодавно змінив ім’я з Олександр Грановський) та їх довірену особу Костянтина Єфремова за підозрою у створенні в Одесі злочинної організації, яка через системний підкуп місцевих чиновників та депутатів, взяла "контроль за аспектами економічного життя міста", зокрема його забудовою, закупівлями, діяльністю комунальних підприємств. 

Трійці оголосили підозру за ч. 1. ст. 255, та ч. 3 ст. 369 Кримінального кодексу України, що передбачає максимально до 12 років в’язниці.

ВАКС виніс рішення про арешт Кауфмана під заставу 129 млн грн, Боруховича (Грановського) — із можливістю внесення 124 млн грн, а Єфремова — 19,8 млн грн.

Читайте також: ДБР завадило бізнесмену Кауфману виїхати з України — ЗМІ

Кауфман і Грановський вже внесли гроші та вийшли з-під арешту. 

Чим відомі одеські бізнесмени Кауфман та Грановський?

Борис Кауфман та Олександр Грановський у 1995 році закінчили юридичний факультет Одеського університету імені Мечникова. Згодом разом розвивали алкогольний бізнес. Їх компанія "Оверлайн" контролювала потужності "Першого лікеро-горілчаного заводу" (ТМ "Мягков", "Штурман") та "Одеського заводу шампанських вин" (ТМ "Одеса", L `Odessika, Henri Roederer).

Навесні 2008 року Кауфман та Грановський продали марку "Мягков" російському холдингу "Синергія". А майно "Одеського заводу шампанських вин" продали італійському концерну Campari.

У 2012 році Вищий господарський суд вирішив розірвати з бізнесменами договір про оренду комплексу "Першого лікеро-горілчаного заводу", що перебував у державній власності. За використання потужностей заводу компанія Кауфмана-Грановського не сплатила тоді оренду.

Тютюнова монополія

У 2012 році Борис Кауфман створив компанію "Нова інвестиційна компанія Альянс", яка через кіпрську Lidertano Holdings Ltd набула у власність 49,9 % компанії Megapolis Ukraine Investment Ltd — власника тютюнового дистриб’ютора компанії "Мегаполіс", зараз відомої під назвою "Тедіс Украіна", монопольного дистриб’ютора цигарок на вітчизняному ринку ємкістю у кілька мільярдів гривень на місяць.

Історія "Тедіса" почалась за часів президентства Віктора Януковича, коли в Україну зайшла дистриб’юторська компанія "Мегаполіс" російського олігарха Ігоря Кєсаєва, власника групи "Меркурій". Кєсаєв є також співвласником російського оборонного заводу ім. Дегтярьова, що випускає для Збройних сил Росії ракетні установки та стрілецьку зброю, зокрема автомат Калашникова.

Впродовж 2010-2011 рр. структура Кєсаєва скуповувала в Україні регіональні дистриб’юторські компанії, в результаті чого у виробників тютюнової продукції в Україні кількість оптових покупців зменшилась з 55 до 1.

З 2013 року тютюнові фабрики реалізовували через "Мегаполіс" (нинішня назва "Тедіс Україна") понад 99% вироблених в країні цигарок.

Як зазначається в матеріалі проєкту "Наші гроші", у 2016 році "Тедіса" визнали монополістом на ринку цигарок та звинуватили у зловживанні монопольним становищем, проте виробники продовжували працювати виключно з ним та не укладали договори з жодними іншими компаніями.

"Виробники отримали від співпраці з єдиним дистриб’ютором фінансові показники діяльності, нехарактерні для ринку з активною ціновою конкуренцією. Наприклад, вони змогли підвищувати ціни на сигарети власного виробництва та зберегти свої ринкові частки, незважаючи на падіння виробництва", - йдеться в статті.

На думку редактора "Наших грошей" Юрія Ніколова, Борис Кауфман долучився до "Тедіса", коли зв’язки з Росією в Україні стали дуже токсичними.

"Є підозри вважати, що Кауфман просто фронтирує інших осіб. Враховуючи складність з пошуком кінцевих бенефіціарів, я не впевнений, що "Тедіс" перестав бути елементом транснаціональної російської мафіозної структури", - вважає Ніколов.

Одеський аеропорт

У 2011 році Кауфман-Грановський отримали від одеської мерії під своє управління майновий комплекс Міжнародного аеропорту "Одеса".

За рішенням міськради було створено однойменне ТОВ "Міжнародний аеропорт "Одеса", де 25% місцеві чиновники залишили у комунальній власності (в особі КП "Міжнародний аеропорт "Одеса"), а 75 % передали ТОВ "Одеса аеропорт девелопмент", підконтрольному Борису Кауфману та Олександру Грановському.

Відбулось це наступним чином: майно аеропорта оцінили за балансовою вартістю у 118 млн грн (25%), інвестори мали внести в статутний капітал товариства 355 млн грн (75%).

Як з’ясувалось пізніше, інвестовані Кауфманом-Грановским 178 млн грн в статутний капітал були позичені рідним компаніям бізнесменів у підконтрольного Грановському "Фінбанку" і оформлені як застава по кредитам цих компаній.

За угодою з мерією бізнесмени зобов’язувались забезпечити інвестиції в будівництво сучасного аеродромного комплексу на $90-120 млн і у 2015 році здати його в експлуатацію.

Проте домовленостей не дотримались.

А у серпні 2013 року нові власники заклали майно аеропорту державному "Укрексімбанку" під гарантії одеської мерії, отримавши кредит у $30 млн для будівництва пасажирського терміналу.

В 2014 році з держбюджету було виділено ще 1,7 млрд грн на будівництво злітно-посадкової смуги аеропорту та оновлення навігаційного обладнання.

В 2015 році передачу майна аеропорту фірмі Кауфмана визнали незаконною та скасовували. Проте згодом мер Одеси Геннадій Труханов підписав з бізнесменами мирову угоду, за якою майно аеропорту за незрозумілою логікою виводилось з-під обтяження державного банку, і формально поверталось до комунальної власності. Хоча частка міста у ТОВ лишалась 25%, а за Кауфманом і його партнером зберігався контроль у 75%. Крім того, цією угодою Труханов зняв з фірми зобов’язання залучити $90-120 млн інвестицій у аеропорт.

У 2016 році історією одеського аеропорту зацікавились детективи НАБУ, було відкрите кримінальне провадження, що так поки і не дозріло до вироку суду.

Окрім тютюнового бізнесу та одеського аеропорту до інтересів Кауфмана-Грановського належать готельний бізнес (вони лишаються власниками Vertex Hotel Group, що управляє одеськими готелями "Брістоль" та "Лондонська" та "Президент готель" у Києві) та будівництво житлових комплексів.