UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ціни на продукти: як вони зміняться у січні

Деякі продукти можуть знизитись в ціні.

Через війну, яку розпочала Росія, в Україні постійно дорожчають продукти. У НБУ прогнозують зростання цін на продукти у січні на 5%. Експерти розповіли «24 каналу», як зміняться ціни на різні категорії продуктів харчування.

Читайте також: Ціни на фрукти та овочі будуть рости, а якість їх падати – експерт

Фрукти та овочі

Завідувачка відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Інна Сало розповіла, що за прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у січні очікується незначне здорожчання плодоовочевих.

За її словами, на формування їх вартості впливатимуть, перш за все, обсяги товарної пропозиції, платоспроможний попит населення, а також вартість зберігання та транспортування, підвищені тарифи на електроенергію для промислових виробників та ціни на пальне.

Ціни на овочі борщового набору у січні можуть підвищитися проти цін станом на 28 грудня 2023 року за даними Мінфіну України:

Ціна на ріпчасту цибулю може зрости найбільше через високий попит на неї та обмеженість якісної пропозиції – до 18 гривень за кілограм (+8%) проти середньої ціни станом на 28 грудня 2023 року – 16,72 гривні.

Що стосується фруктів, у січні ціни на яблука можуть зрости до 19 гривень за кілограм (+9%) та на виноград – до 205 гривень за кіло (+3%),

«Щодо імпортованих плодів спостерігається некласична ситуація. Взимку їх пропозиція розширюється, але ціни все одно зростають в середньому до 3% – через порушену логістику та здорожчання пального і доставки», – пояснила Інна Сало.

Тому:

Яйця

Старша наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Світлана Пашко розповіла, що протягом року відбувається коливання цін на курячі яйця. З вересня по грудень на ринку вже майже немає продукції господарств населення – і тому птахофабрики піднімають оптово-відпускні ціни.

Це призводить до збільшення споживчих цін і роздрібних цін в торговельній мережі.

За прогнозними розрахунками науковців Інституту аграрної економіки, такий рівень цін на яйця залишиться до новорічних свят, протримається до Великодня, а потім почне потроху зменшуватися.

Але це за умов, що в країні не погіршиться ситуація, пов’язана з повномасштабною агресією Росії на територію України, і припиняться атаки агресорки на інфраструктуру, особливо на вітчизняну енергетичну систему, від якої значною мірою залежить яєчна галузь птахівництва,

Крупи та хліб

Головна наукова співробітниця відділу ціноутворення та аграрного ринку національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Світлана Черемісіна розповіла, що ціни на крупи у січні 2024 року знижуватимуться.

За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, у січні 2024 року цінова ситуація на крупи та борошно залишатиметься сприятливою для споживачів.

Гречка може подешевшати ще на 5 – 7%, а ціна на борошно залишатиметься стабільною. Цінова динаміка по інших видах круп – рис, пшоно – може зазнати незначного коливання в межах 3 – 5%. При цьому очікується подальше поступове зростання середньої ціни на хлібобулочні вироби у діапазоні 0,5 – 1% на місяць.

М’ясо

Зі слів провідної наукової співробітниці відділу ціноутворення та аграрного ринку Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Наталії Копитець, станом на 28 грудня 2023 року порівняно з відповідним періодом минулого року ціни у продуктових супермаркетах на основні види м’яса – яловичину, свинину та м’ясо птиці – зросли на 5,7 – 37,0%.

У 2023 році, як і торік найбільше з-поміж основних видів м’яса здорожчали сало домашнє та свинина. Тобто другий рік поспіль спостерігається тренд до постійного та найбільшого зростання ціни на продукцію свинарства.

На думку експертів, це обумовлено воєнними діями Росії на території України та її наслідками, які негативно вплинули на галузь свинарства. Здорожчання свинини відбувається внаслідок зменшення її пропозиції – зменшилося внутрішнє виробництво та обсяги імпорту, а також у період свят, де страви зі свинини є традиційними.

Відповідно до прогнозів науковців Інституту аграрної економіки, підвищений попит на м’ясо напередодні різдвяних та новорічних свят зумовив зростання роздрібних цін на основні види м’яса в середньому до 3% у грудні порівняно з листопадом 2023 року.

Тому за оцінками науковців, у січні 2024 року роздрібні ціни на основні види м’яса – яловичина, свинина та м’ясо птиці – залишаться на рівні грудня 2023 року з незначним коливанням за регіонами.

Нагадаємо, як блокування польсько-українського кордону впливає на продовольчий ринок читайте у статті Лариси Гук «Блокада західного кордону вдарила по цінах на харчі» на ZN.UA.