UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ціни на газ - Як подорожчання в ЄС позначиться на споживачах України

Поки населення захищене річним тарифом на газ.

Ціни на газ в Європі в липні росла дуже динамічно. Кілька разів ціни на європейських біржах підскакували до 500 доларів за тисячу кубів - більш ніж в 2 рази з початку поточного року. Хоча зараз ріст зупинився, але фактори, які його стимулювали, не зникли.

На думку експертів, газ в ЄС дорожчав, по-перше, через махінації «Газпрому». Газовий монополіст скоротив поставки в ЄС в період масового закачування в сховища. По-друге, зростання обумовлене виходом на біржі спекулянтів. Для них гра на газових котируваннях стає не менш привабливою, ніж на нафті.

Щодо цін на газ в Україні, то багато в чому вони залежать від європейських біржових котирувань. За даними Української енергетичної біржі, з урахуванням ПДВ і транспортування до нашого кордону, вартість газу на біржі TTF на 19 липня склала 15812,6 гривень за тисячу кубів. Для порівняння, 16 липня - 15,3 тисячі. А в червні на умовах передоплати газ продавався по 8,8 тисяч гривень за тисячу кубів, а з відстрочкою платежу - по 12,1 тисячі, в липні цінники підскочили до 11,2 тисяч і 13 тисяч відповідно.

Однак населення поки захищено від зростання цін. Для людей зберігається річний тариф. У "Нафтогазу" це 7,96 гривень за куб, багато постачальників також дали цінник в районі 8-8,5 гривень.

Комунальникам "Нафтогаз" на опалювальний сезон цього року запропонував цінник в 7,42 гривень за куб (без урахування транспортування і розподілу).

"З доставкою в залежності від регіону виходить 9,4-9,6 гривень за куб. Ця ціна не буде змінюватися рік. Але є нюанс - в договорі з "Нафтогазом" прописані квоти, які тепловими можуть отримувати по 7,42 гривні для потреб населення. І по більшості компаній вони на 5-15% нижче реальних потреб. Тобто, якщо газу не вистачить, доведеться докуповувати його за тими цінами, які складуться на той момент на ринку ", - розповів глава КП" Тепловик "(Старокостянтинів Хмельницької області) Олександр Душенко виданню Укррудпром.

Втім, не варто виключати, що в міру зростання цін на газ в Європі, вартість газу рано чи пізно може подорожчати і в Україні.

Читайте також: Гренландія відмовилася від видобутку нафти і газу - ЗМІ

Повідомлялося, що українців почнуть автоматично переводити до постачальника "останньої надії" з 1 серпня.