Ціна газу на європейському ринку під час торгів у вівторок знизилася майже на $1000 доларів за 1 тис. куб. м у порівнянні з цінами тиждень раніше. Ця тенденція виникла на тлі стрімкого заповнення газом європейських підземних сховищ, повідомляє агентство Bloomberg.
Так, під час торгів у вівторок ціна на газ продовжила зниження й опустилася нижче $2550 за 1 тис. куб. м, свідчать дані лондонської біржі ICE. Вартість вересневого ф'ючерсу на хабі TTF у Нідерландах зменшилася до $2539 за 1 тис. куб. м, або 245 євро за МВт год.
Як зазначає агентство, ціна падає на тлі стрімкого заповнення газом європейських підземних сховищ, рівень запасів у яких перевищить цільові 80% до опалювального сезону на два місяці раніше від плану. Запаси країн Євросоюзу станом на 28 серпня були поповнені на 79,94%, згідно з даними інвентаризації Gas Infrastructure Europe.
У Польщі запаси поповнені майже на 100%, а сховища Португалії вже повністю заповнені. За даними GIE, італійське сховище заповнене на 81%, угорське – на 62%, а болгарське – на 60%. У Франції понад 90% її газових сховищ заповнено.
«Останні дані про рівні зберігання стали довгоочікуваним полегшенням для ринку та допомогли ще більше знизити ціни на газ та електроенергію у вівторок», – зазначає Bloomberg.
Показники зниження температур, що наразі спостерігаються у Східній Європі та деяких частинах Піренейського півострова наступного тижня, також допоможуть країнам заощаджувати більше газу, оскільки очікується, що для охолодження потрібно менше енергії.
Також на ціну газу вплинуло і невелике зниження вартості азійський ф'ючерсів на постачання зрідженого природного газу в останні кілька днів.
Водночас, пише Bloomberg, в Росії все ще не втрачають надії впливати на Європу за допомогою звичного енергетичного шантажу.
Так, у вівторок газовий монополіст країни-агресора "Газпром" повідомив Францію про скорочення поставок. Французька енергетична компанія Engie отримала повідомлення про "розбіжності у контрактах" та скорочення поставок у цьому зв'язку.
Проте, вівторок, вочевидь, був поганим днем для "Газпрому".
"Engie вже забезпечила обсяги, необхідні для виконання своїх зобов’язань перед своїми клієнтами та власними вимогами, а також запровадила ряд заходів для значного зменшення будь-яких прямих фінансових і фізичних наслідків, які можуть виникнути внаслідок припинення поставок газу "Газпромом", - цю заяву французька компанія оприлюднила також у вівторок.
Нагадаємо, минулого тижня біржові ціни на газ в Європі піднялися до максимуму. Вперше з березня вони перевалили за 3500 доларів за тисячу кубометрів.
Це відбувалося на тлі послідовного скорочення "Газпромом" поставок до низки країн Європи, зокрема – Німеччини, Італії, Франції та інших. Крім того, монополіст раніше повністю припинив постачання газу в 12 країн ЄС, які відмовилися сплачувати за блакитне паливо рублями, оскільки це суперечило довгостроковим контрактам.
"Північний потік-1" працює менш ніж на 20% потужності, а інші газопроводи, які проходять через Східну Європу, під загрозою. Через це деякі країни зіштовхнулися з загрозою фізичної нестачі газу взимку.
Попри це, європейські запаси газу більші, ніж торік. Це сталося завдяки заходам економії, які були оголошені в Європі на тлі очікувань подальшого шантажу Газпрому.
Крім того, країни ЄС значною мірою замістили російський газ поставками СПГ, у тому числі з США.
У електрогенерації відбувається тимчасова реабілітація вугілля, попри шкоду для довкілля. А Німеччина нарешті почала розглядати можливості сповільнити передчасне закриття своїх атомних електростанцій. Очікується, що відновлювана енергетика в Європі також збільшить в цьому році виробництво на 15%, що також скоротить залежність від російського газу.