Минулого року Україна зібрала близько 1 млн т цибулі, але цьогоріч, на жаль, виробництво буде меншим - Україна втрата третину виробництва цибулі. Про це заявила аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Світлана Литвин.
За словами аналітика, цей ринок має високу частку домогосподарств у структурі виробництва — 89%, і лише 11% — це виробництво фермерських та промислових підприємств.
Зниження виробництва цибулі має відразу декілька причин.
По-перше — тимчасова окупація частини південних областей України, які спеціалізувалися на промисловому виробництві цибулі (лише Херсонщина в 2021 р. виробляла 31% промислового виробництва цибулі, призначеної для подальшої реалізації по всій території України). І хоча фермерські господарства на підконтрольній Україні території намагалися збільшити власні обсяги виробництва та частково компенсувати втрату, однак повністю замінити не вдалося.
По-друге — несприятливі для цієї культури погодні умови, що призвели не лише до зменшення обсягів виробництва, а й суттєво вплинули на її якість.
"Зважаючи на ситуацію, для повного задоволення внутрішнього попиту, ймовірно, будуть здійснюватися імпортні постачання. У 2021 р. обсяги зовнішньої торгівлі цибулею були незначними: імпорт — 17 тис. т (з Узбекистану, Казахстану та Польщі), експорт — 21,1 тис. т (до Румунії, Білорусі та Іраку). Цього року варто очікувати збільшення імпортних постачань і призупинення експортних", - зазначила Світлана Литвин.
Через зменшення пропозиції, наразі фермери пропонують до продажу цибулю по 20-25 грн/кг, що в середньому в 4 рази вище, ніж наприкінці серпня минулого року. І її на ринку не вистачає вже восени.
Проте овочівники планують розширювати площі під цибулею на наступний рік.
Щоправда, основними регіонами вирощування озимої цибулі в Україні традиційно є південні області — Херсонська, Миколаївська, Дніпропетровська, Запорізька, Одеська. В інших регіонах під час вирощування є високий ризик вимерзання культури. Оскільки зараз Херсонщина та Запоріжжя окуповані, то основними постачальниками цибулі є Миколаївська, Одеська та Дніпропетровська області.
Крім того, ціна на озиму цибулю напряму залежить від складських запасів ярої цибулі. Оскільки Херсонська область, яка є основним виробником цибулі в Україні та де зосереджено найбільше сховищ, находиться в окупації, відповідно, запасів ярої цибулі буде небагато.
З урахуванням цього, втішних прогнозів для споживачів щодо ціни на цибулю у експертів немає.