UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тривалий дію земельного мораторію загнало селян у "юридичну резервацію" — юрист

А підприємства-орендарі, спокушені дешевої орендою землі, - весь час намагаються не тільки не допустити скасування мораторію, але і звузити "межі свободи" власників паїв.

Тривала дія земельного мораторію загнала селян - власників паїв у своєрідну юридичну резервацію, з якої вони зможуть вирватися тільки після скасування мораторію. А віддані сторожі резервації - сільськогосподарські підприємства-орендарі, будучи спокушеними дешевою орендою землі, весь час намагаються не лише не допустити скасування мораторію, а й звузити "межі свободи" власників паїв, обмежуючи земельні права селян - орендодавців паїв і розширюючи за рахунок цього свої права на орендовані землі.

Про це у своїй статті для DT.UA пише Павло Кулинич, доктор юридичних наук. За його словами, однією з таких спроб було намагання прийняти закон, спрямований на встановлення досить великого мінімального строку оренди землі - від 10 до 25 років.

"Однак кілька внесених на розгляд Верховною Радою законопроектів про встановлення такого мінімального строку не пройшли: вже дуже очевидними були їхня несправедливість щодо селян - власників землі та невідповідність Конституції України, яка в ст. 22 проголошує, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Адже встановлення законом мінімального строку орендної плати навіть у сім років обмежує право селянина - власника землі домовлятися про, скажімо, 5-річний чи ще менший строк оренди. Більший строк оренди вигідний орендарям, а менший - орендодавцям. Тому останні у співпраці з деякими законотворцями вирішили вчинити дуже непорядно. Коли був підготовлений проект закону, спрямований на довгоочікуване спрощення ведення агробізнесу шляхом скасування надмірних, необґрунтованих правових обмежень і дозволів на ведення сільськогосподарського виробництва (проект закону про дерегуляцію господарської діяльності), вони заховали у самій середині цього досить об'ємного законопроекту положення про встановлення мінімального строку оренди у сім років, - зазначає юрист. - Однак встановлення такого строку є проявом не дерегуляції певної господарської діяльності, а навпаки, посиленням її регуляції. Виходить, що в законопроект про дерегуляцію вклеїли положення про зарегуляцію господарської діяльності з оренди землі. Оскільки дерегуляція в аграрній сфері була дуже назрілою, то Верховна Рада 12 лютого 2015 р. прийняла цей законопроект, не звернувши уваги на недоречну вставку. І з квітня 2015-го укладення договору оренди землі на строк менш як сім років стало незаконним".

Докладніше про необхідність відкриття земельного ринку читайте у статті Павла Кулинича "Земля в "законі"" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".