UA / RU
Підтримати ZN.ua

Третій за кілька днів російський банк став у чергу на дефолт

 Міжнародна ізоляція фінансової системи Росії наростає. 

ВТБ, який потрапив у лютому під санкції Заходу, виплатив власникам одного з чотирьох випусків єврооблігацій банку купон на 52 млн доларів в рублях, хоча випуски цих паперів були зроблены в іноземній валюті, а отже, платіж, скоріш за все не буде прийнятий. Про виплату в рублях  повідомляє російське издание "Вєдомості" з посиланням на члена правління ВТБ Дмітрія П'янова.

Банк провів виплати 15 квітня обсягом 4,2 млрд руб. Це один із чотирьох випусків єврооблігацій ВТБ, зроблених до 2014 року, адже після анексії Росією українського Криму секторальні санкції забороняли випускати ВТБ довгі валютні бонди. 

З цих паперів три випуски було зроблено в доларах і один - у швейцарських франках. Тепер підсанкційний ВТБ потрапив під блокуючі санкції й виявився повністю відрізаним від закордонної платіжної інфраструктури в доларах, тож не може здійснювати платежі в іноземній валюті.

Виплату розділили на два транші для країн, які підтримують агресора та ті, що наклали на нього санкції через війну проти України. Контрагенти з другої групи отримали платіж непросто у рублях, а й заблокованим.

Таким же чином ВТБ хоче виплачувати інші євробонди. При цьому випуски, сплачені у валюті, що не передбачена контрактом, вважаються не погашеними, а потім призведуть до дефолту емітента.

Нагадаємо, російський Россільгоспбанк (РСГБ), який знаходиться під санкціями, 16 квітня не зміг у строк виплатити купон за доларовими єврооблігаціями.

Раніше інший банк - Радкомбанк, що перебуває під санкціями США, оголосив про те, що накладені обмеження не дозволяють йому обслуговувати боргові зобов'язання, зокрема виплачувати купони за чотирма випусками євробондів.

Дефолти банків за зовнішніми зобов'язаннями означають повернення до локального, внутрішньоросійського, фінансового ринку, не пов'язаного з міжнародною фінансовою системою. Канал валютної виручки Росії буде постійно знижуватися і буде пов'язаний лише з експортом сировини.

Через санкції банки втратять можливість фінансувати економічне зростання та економіку з використанням валютних інструментів.

Очікується напруженість з тим, як виконуватимуться зобов'язання щодо валютних вкладів. Швидше за все, банки запропонують російським вкладникам перевести валютні вклади у рубльові.

Відомо також, що Центробанк Росії, щоб підтримати ліквідність банків, кілька разів розширював ломбардний список для операцій РЕПО (цей механізм Центробанк використовує для короткострокових позик банкам під заставу цінних паперів). При цьому позики банків склали трильйони рублів.