За підрахунками НАК "Нафтогаз України", вартість транзиту російського газу по "Прямому потоку" (традиційним маршрутом через ГТС на території України) з 2020 року буде в кілька разів дешевше, ніж "Північним потоком-2", йдеться в заяві українського держхолдингу в п'ятницю, 17 червня.
Так у "Нафтогазі" відреагували на виступ глави "Газпрому" Олексія Міллера на економічному форумі в Петербурзі, в ході якого він розписав вигоди для Росії від будівництва нового газопроводу в ЄС.
"У разі бронювання транзитних потужностей на нинішньому рівні 110 млрд куб. м в рік (потужність української ГТС – ред.), доставка по українському маршруту буде вчетверо дешевше, ніж за запланованим "Північному потоку-2".
При бронюванні на рівні 70 млрд куб. м транзиту в рік, "Прямий потік" буде в три рази вигідніше, ніж "Північний-2", - йдеться в заяві прес-служби "Нафтогазу".
У Наку пояснюють свої твердження:
"Істотне здешевлення транзиту через Україну після 2020 року, як і відносне збільшення його вартості в 2016-2019 роках, пов'язане з намірами "Газпрому" припинити постачання газу до ЄС по традиційному маршруту.
Враховуючи офіційно оголошену позицію і активні дії російської сторони по просуванню альтернативного проекту, спрямованого на створення надлишкових потужностей для доставки російського газу в ЄС, український регулятор врахував в поточному тариф прискорену амортизацію української ГТС до 2019 року включно.
Таким чином, після 2020 року відповідна інфраструктура буде повністю амортизирована, що дозволить Україні запропонувати постачальникам газу найбільш конкурентні умови транспортування".
У "Нафтогазі" також нагадують про те, що російський газ, який зараз транспортується в ЄС української ГТС, призначений в основному для споживачів в країнах центральної, східної, південної Європи і Туреччини. Враховуючи це, Прямий потік через Україну є найкоротшим шляхом доставки російського газу цим споживачам.
Важливо, що український маршрут забезпечує постачання газу в ці країни вже кілька десятків років. За цей час в ЄС була створена вся необхідна інфраструктура для доставки газу кінцевим споживачам. Більше того, кілька країн регіону взагалі не мають фізичного з'єднання з газотранспортною мережею Німеччини (куди виводиться "Північний потік-2") на території ЄС. Вони можуть отримувати газ тільки по українському маршруту.
"Всередині ЄС немає достатніх потужностей для постачання газу цим споживачам через північ Німеччини, де закінчується "Північний потік". Спроба перекласти постачання газу таким чином неминуче призведе до перебоїв з газопостачанням в регіоні і до збільшення вартості газу для споживачів", - відзначають в НАК.
"Враховуючи хід арбітражних процесів в Стокгольмі, ми стурбовані намірами "Газпрому" витрачати свої обмежені ресурси на економічно невиправдані проекти. "Нафтогаз" зацікавлений у встановленні справедливих, прозорих і ринкових умов роботи на європейському ринку газу для всіх його учасників", - зазначив головний комерційний директор НАК Юрій Вітренко.
Як відомо, Україна в Стокгольмському арбітражі вимагає від "Газпрому" майже $ 30 млрд, і за підсумками поточного 2016 року ця сума збільшиться ще на кілька мільярдів.
Втім, зустрічні вимоги російської сторони також не поступаються українським - вони вже досягають $ 31,7 млрд.
Раніше впливові західні ЗМІ писоли про те, що "Газпрому" доведеться скорочувати витрати або брати в борг. Так, видання Financial Times присвятило великий матеріал фінансового стану російського газового монополіста. На думку опитаних аналітиків, на тлі низьких цін на сировину у світі "Газпрому" доведеться або значно збільшити частку позикових коштів протягом найближчих декількох років, або скоротити інвестиції, в тому числі в такі грандіозні політичні проекти, як газопроводи в Китай і Європу".
Примітно, що раніше і в самому "Газпромі" визнали, що "відчувають складності" з реалізацією інвестпрограм "у існуючих економічних умовах".