UA / RU
Підтримати ZN.ua

Нинішня система субсидування гальмує розвиток газодобувної галузі

Зниження ренти на користування надрами могло б вивільнити ресурс, необхідний компаніям для нарощування видобутку, але покрити бюджетні втрати і знайти кошти на субсидії сьогодні вкрай важко.

Українські газодобувачі вважають, що податкове навантаження за користування надрами в Україні занадто високе - понад 20%, тоді як у Європі середнє навантаження на виручку газодобувних компаній не перевищує 11%.
У той же час при зниженні ренти надходження до бюджету знизяться, а зростаючі видатки на субсидування населення доведеться покривати за рахунок інших джерел, знайти які сьогодні скрай важко.
Про це йдеться у статті Юлії Самаєвої для DT.UA.
Читайте також: США збираються видобувати 1 трлн кубометрів газу в рік
"Справді, галузь капіталомістка, потребує стабільних і значних (2–3 млрд дол. на рік) інвестицій в інфраструктуру й технології. Зниження ренти могло б вивільнити ресурс, необхідний компаніям для нарощування видобутку. Але якщо ми знизимо ренту, надходження до бюджету також знизяться, а зростаючі видатки на субсидування населення доведеться покривати за рахунок інших джерел, знайти які начебто й ніде. Виходить, що через таке переливання держкоштів з пустого в порожнє нинішня система субсидування фактично гальмує розвиток газодобувної галузі", - пише Самаєва.
Вона підкреслює, що в умовах сумнівного виконання бюджету і зростання видатків на субсидії, упевнене зростання без поправок на інфляцію демонструє тільки рента за користування надрами.
Як ідеться у статті, уряд переконує, що 40 млрд, які планують виділити на субсидії, не обтяжать український бюджет, тож його дефіцит не перевищить погоджених із МВФ 3,7% ВВП.
Але статистика свідчить про протилежне, пише Самаєва.
"Незважаючи на зростання цін на основні статті українського експорту, яке спостерігається на зовнішніх ринках, темпи підвищення доходів загального фонду у квітні були на 14% нижчими від торішніх показників, причому тенденція їх уповільнення фіксується із січня. У березні бюджет одержав майже 72 млрд грн, що на 9,6% перевищує торішній аналог, тоді як у лютому приріст становив 16,2%, а в січні - 32,7%. Уповільнення зростання доходів - наслідок зниження темпів інфляції та скорочення нерегулярних доходів, що відзначалися 2015-го (наприклад, через скасування плати на користування радіочастотним ресурсом). Зниження бюджетних надходжень було очікуваним багатьма фахівцями, але не Мінфіном", - йдеться у статті.
Нагадаємо, після підвищення цін на газ кількість домогосподарств, які будуть отримувати житлові субсидії, зросте до 8-9 млн, заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Читайте повну статтю Юлії Самаєвої "Бідняки заплатять за жебраків" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Украина".