Міністр економрозвитку Російської Федерації 3 вважає, що російська економіка зараз перебуває в складному становищі і очікувати від неї повернення до колишніх темпів зростання не варто.
В інтерв'ю "Ведомостям" він розповів про те, що проблеми РФ продиктовані поєднанням трьох криз.
"Перша криза - структурна: структура економіки така, що відтворює в розширеному масштабі витрати. Це економіка постійно зростаючих витрат: чи то тарифи природних монополій, чи то співвідношення зарплат з продуктивністю праці, чи то регуляторні, транзакційні витрати, чи то витрати на фондування на кредитному ринку. Всі витрати постійно зростають, і їх зростання кратно перевищує зростання економіки. Друга криза - це частина звичайного ділового циклу, яка пов'язана з обмеженнями попиту - і внутрішніми, і зовнішніми. І третій - геополітична криза, пов'язана з механізмом санкцій, контрсанкций і т. д.", - перерахував Улюкаєв.
При цьому він не заперечує, що провина за нинішній стан російської економіки лежить на владі.
"В частині структурного кризи це результат недореформованої економіки і всього того, що ми не зробили(...) Ми самі кожен раз, роблячи рухи, які готували цю кризу. Те, що відбулося поєднання трьох криз разом, - це випадковість, але те, що база була підготовлена, - це закономірність", - визнав він.
При цьому Улюкаєв вважає, що надії іноземних економістів на зростання світової економіки марні. А отже, розвиток російської економіки теж загальмується.
"Темпи зростання світової економіки будуть істотно нижчими, ніж було раніше. І, відповідно, темпи зростання російської економіки теж ніколи не будуть такими, як раніше - я кажу про рівень, коли немає негативного розриву між потенційним і фактичним випуском. З моєї точки зору, це зростання приблизно на 2,5-3%. Тобто, якщо б не було санкцій, падіння цін на нафту і якщо б ми не робили дурниць, зростання економіки було б 2,5-3%. Ця нова нормальність надовго, для мого покоління - назавжди", - вважає він.
Західні експерти вже говорять про те, що стан економіки РФ значно гірший, ніж офіційно визнає Кремль і Росія втратить значну частину своїх валютних резервів вже в наступному році. "Путін зробив все економічні помилки, які описані в підручниках", - цитує одного з економістів канадське видання The Globe and Mail.