UA / RU
Підтримати ZN.ua

Тарифи за авторський контент посередники хочуть підвищити в 3–4 рази

Тарифний рекорд поставила Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнське агентство авторських прав».

При купівлі техніки покупцям потрібно буде доплачувати посередникам, якщо запропоновані ними тарифи приймуть, в рази більше, ніж покупці сплачували раніше. Про це у своїй статті пише Сергій Следзь, редактор відділу мікроекономіки та бізнесу DT.UA, кандидат економічних наук.

Так, Громадська спілка «Український музичний альянс» ще в лютому затвердила попередні тарифи винагороди за відтворення в домашніх умовах аудіо й відео. Розмір відрахувань при придбанні жорсткого або SSD-диска, зокрема в складі ПК, ноутбука або планшета, становитиме 2,61% від митної вартості або відпускної ціни підприємства. Відрахування за музичний центр із функцією запису — 2,61%; за флешку — 3,01; ПК, ноутбук, планшет, смартфон — ще 0,52%... Повний перелік можна подивитися тут.
Всі тарифи дано без урахування ПДВ (20%). До того ж згідно із Законом «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права та (або) суміжних прав» їх спочатку оплачують імпортери (виробники) після переміщення товару через кордон (відпуску зі складу підприємства). Відповідно, на шляху до роздрібного маркету добавка ще зросте за рахунок маржі в ланцюжку продажів.

Однак тарифний рекорд поставила Всеукраїнська громадська організація «Всеукраїнське агентство авторських прав», установивши 4,71% відрахувань на багатофункціональне обладнання, 4,53 — на різографи й 2,7% — на ксерокси. А ще 1,95% — на офісний папір… Можеш копіювати книжки чи ні, а гроші плати.

А тепер порівняйте ці новації з відповідними розмірами збору з приватного копіювання, що нині діє відповідно до постанови Кабміну №992 від 2003 року: жорсткий диск — 0,75% (збільшення майже в 3,5 разу), ноутбук — 0,2% (2,6 разу), смартфон — 0,15% (3,5 разу), флеш-карта — 0,75% (збільшення в 4 рази).

«Чому так? Згідно із Законом «Про ефективне управління…» нові тарифи встановлюють ОКУ. На переговори з платниками виділяється місяць, після чого тарифи вступають у дію, навіть якщо переговори не увінчалися успіхом. Тобто держава втрутилася в ринкові відносини різних галузей, по суті, створила податок, який стягується ОКУ й цими ж організаціями визначається його розмір, та… умила руки», - пише автор.

У результаті проблеми однієї галузі фактично вирішуються за рахунок іншої. І нікого не цікавить, як «білі» гравці ринку побутової електроніки конкуруватимуть за ціною із «сірими» (за даними GFK, їх приблизно 30% ринку), які податків узагалі не платять.

«Збільшення вартості друкувальної техніки майже на 5% зробить різницю у вартості офіційних і неофіційних товарів ще більш відчутною, — упевнена голова Комітету побутової електротехніки ЄБА Алла Ідобаєва. — Відповідно, це призведе до зростання «сірого» ринку, зменшення надходжень до держбюджету, погіршення ситуації з захистом прав споживачів…»

«Запровадження додаткових відрахувань у розмірі 4,71% на друкувальний апарат і 1,95% на папір матиме дуже серйозні наслідки для індустрії, — говорить представник компанії Konica Minolta Євген Шиляєв. — Нові відрахування вплинуть на всі види готової продукції в Україні: звичайні рекламні матеріали, транзакційну продукцію, а також етикетки й упаковку. Ідентична проблема стосується й українських друкарень, де вартість обладнання і паперу для друку може суттєво зрости в ціні. Країна довгі роки інвестувала в розвиток літератури, а запровадження збору на папір рубає ці інвестиції під корінь».

Більш детально читайте в статті Сергія Следзь, редактора відділу мікроекономіки та бізнесу DT.UA, кандидата економічних наук – «Боротьба з піратством збільшенням вартості техніки».