Виконання Україною вимог Міжнародного валютного фонду (МВФ) в рамках надання допомоги країні може призвести до падіння рівня споживання та інвестицій у виробництво, що негативно позначиться на темпах зростання економіки, вважають економісти Світового банку.
"Всі заходи, передбачені пакетом допомоги МВФ, в тому числі збільшення тарифів на газ і ЖКГ, негативно позначаться на купівельній спроможності населення, і знизять можливість уряду збільшувати видатки бюджету цього року. Таким чином, в 2014 році ми очікуємо падіння, як рівня споживання, так і виробничих інвестицій", - йдеться в доповіді Світового банку щодо України.
Світовий банк оцінює зниження рівня споживання в Україні в результаті виконання вимог МВФ до 8%. Падіння інвестицій у виробництво, на думку банку, буде не таким значним.
Перехід на гнучкий обмінний курс валюти допоможе скоротити розрив рахунку поточних операцій. "У той же час, очікуване незначне зростання економік основних торговельних партнерів призведе до того, що знизиться запит на експорт українських товарів і послуг",- зазначають експерти СБ.
За оцінкою Світового банку, відновлення співпраці з МВФ та іншими міжнародними партнерами має підвищити довіру інвесторів до України і знизити витрати на зовнішнє фінансування, що призведе до стабілізації рівня обсягів резервів Нацбанку України на рівні обсягу імпорту за два місяці.
Окрім того, структурні реформи сприятимуть економічному зростанню в Україні, вважає віце-президент Світового банку по регіону Європи та Центральної Азії Лаура Так.
Вона зазначила, що "Україна переживає макроекономічну кризу". "Країні потрібно проводити структурні реформи, скорочувати дефіцит бюджету і обсяг держборгу",- сказала Так на брифінгу для журналістів. Віце-президент СБ особливо підкреслила, що затягування з проведенням реформ спровокувало економічну кризу в Україні.
"Україна переживає економічний кризис, - сказала Так. - Ще до останніх подій економічне зростання було дуже повільним. Для підтримки стійкості економіки необхідні великі реформи. Не думаю, що без них можна вийти на стійкий ґрунт". "Ми також готуємо заходи бюджетної підтримки, - сказала фахівець. - Поки мова йде про 1 млрд доларів, за умови наявності програми реформ. З термінами та структурою цього проекту ми поки точно не визначилися. Загалом, передбачається швидкий початковий етап фінансової підтримки, а потім серія подальших кроків".
Лаура Так нагадала, що згідно з прогнозом СБ, зростання ВВП України цьогоріч скоротиться до мінус 3%. Разом з тим, у 2015 році експерти СБ очікують зростання ВВП на 3% за рахунок посилення підприємницької активності.
"Реформи можуть бути болючими у короткостроковий період. Разом з тим вони необхідні для забезпечення стабільного зростання".- продовжила Так. Вона особливо відзначила, що "нестабільність у відносинах між Росією і Україною впливає на весь східно-європейський регіон в цілому".
Нагадаємо, 27 березня місія МВФ заявила про досягнення на рівні персоналу угоди з владою України про програму економічних реформ, яку може бути підтримано дворічною програмою stand-by (SBA) фонду обсягом $ 14-18 млрд. У Києві очікують, що рада директорів МВФ розгляне це питання до кінця квітня. Розмір першого траншу може скласти близько $ 3 млрд. Передбачається, що Україна повинна забезпечити підвищення гнучкості курсу гривні, поступове підвищення тарифів на газ і тепло, пенсійну реформу і скорочення бюджетних витрат. !zn
Читайте також:
МВФ відкликав макропрогноз розвитку економіки України
Глава МВФ впевнена, що Україна впорається з важкими реформами
МВФ виділить Україні кредит у $ 14-18 млрд у квітні в рамках міжнародної допомоги до $ 27 млрд