UA / RU
Підтримати ZN.ua

Суд визнав неправомірним віднесення "Златобанк" до неплатоспроможних

Скасування неплатоспроможності не означає, що банк повернеться на ринок банківських послуг.

Велика палата Верховного суду визнала неправомірним рішення Національного банку України (НБУ) від 13 лютого 2015 року про віднесення ПАТ "Златобанк" (Київ) до категорії неплатоспроможних. Про це повідомляється на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО).

"Постановою від 5 лютого 2019 року Велика палата Верховного суду залишила без змін постанову Окружного адмінсуду Києва від 14 липня 2017 року та Київського апеляційного адмінсуду від 25 жовтня 2017 року, якими визнано протиправною та скасовано постанову правління НБУ №105 від 13 лютого 2015 року "Про віднесення ПАТ "Златобанк" до категорії неплатоспроможних", - зазначено в повідомленні.

Крім того, Велика палата Верховного суду визнала протиправною та скасував постанову правління НБУ №310 від 12 травня 2015 року "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідації ПАТ "Златобанк" та рішення ФГВФО: №30 від 13 лютого 2015 року "Про введення тимчасової адміністрації в ПАТ "Златобанк", №99 від 13 травня 2015 року "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Златобанк" та призначення уповноваженої особи на ліквідацію банку", №100 від 18 травня 2015 року "Про внесення змін до рішення виконавчої дирекції Фонду №99 від 13 травня 2015 року" та №391 від 24 березня 2016 року "Про продовження термінів процедури ліквідації ПАТ "Златобанк" на два роки до 13 травня 2018 включно".

Крім цього, суд зобов'язав НБУ надати "Златобанку" термін проведення дій щодо фінансового оздоровлення, після проведення заходів щодо його ліквідації.

У той же час ФГВФО зазначає, що скасування рішення про віднесення "Златобанк" до неплатоспроможних не відновлює його платоспроможності та не передбачає повернення фінустанови на ринок, оскільки таке не передбачено законом.

Фонд гарантування очікує повний текст постанови Великої палати Верховного суду, за результатами аналізу якої розгляне питання про звернення до суду із заявою про роз'яснення цього судового рішення.

Між тим, ФГВФО зазначає, що колишні акціонери "Златобанк" можуть скористатися цим судовим рішенням і вивести фінустанову за межі правового поля.

"Втрата Фондом контролю над активами "Златобанк" фактично зробить неможливим задоволення вимог вкладників і кредиторів на загальну суму понад 6,5 млрд грн, у тому числі вкладників-фізичних осіб на понад 1,8 млрд грн, за процедурою, передбаченою законом. Під питанням також виявляються вже здійснені виплати: з моменту визнання "Златобанк" неплатоспроможним ФГВФО виплатив близько 825 млн грн майже 14 тис. вкладникам", - зазначено в повідомленні.

НБУ 13 лютого 2015 року прийняв рішення про віднесення "Златобанк" до категорії неплатоспроможних.

"Златобанк" заснований у 2008 році. Найбільшим акціонером банку на 1 жовтня 2014 року було ТОВ "Авангард-Експо" (97,94%), єдиним бенефіціаром – Олена Якименко. Згідно з даними Нацбанку, на 1 жовтня 2014 року по розміру загальних активів (7,893 млрд грн) банк займав 27-е місце.

Як писала для DT.UA Юлія Самаєва, з продажем майна неплатоспроможних та ліквідованих банків є проблеми. Наприклад Фонд гарантування вкладів фізичних осіб намагався продати активи "Дельта Банку". Права вимоги, в тому числі по ряду кредитних угод, були виставлені на продаж за номінальною вартістю 8,6 млрд грн. Незважаючи на те, що в ході торгів ціна знизилася до 1,73 млрд грн, покупці не знайшлися. Днем раніше ФГВФО провалив аукціон з продажу 113 га землі в Києві, належали "Родовід Банку"". Це була десята, ювілейна, спроба продати цей актив. Стартова ціна 3,7 млрд грн у ході торгів знизилася до 740 млн. Але ніхто не захотів. Тобто численні і безуспішні продажі неплатоспроможних банків неминуче перетворюються на розпродажі з шаленим дисконтом.

Детальніше про жалюгідному стані ФГВФО читайте в статті Юлії Самаевой "Гарантована неспроможність" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".