UA / RU
Підтримати ZN.ua

Страховий стаж для призначення пенсії: як проконтролювати підрахунки держави

Потрібно бути готовим до черг, бюрократії та невизнання електронних документів.

За нарахуванням стажу, який необхідний для призначення пенсії, експерти радять стежити на порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Це необхідно для того, щоб виходячи на пенсію людина не виявила, що з 30 років трудового стажу держава знає, наприклад, лише про дев'ять, пише на ZN.UA Віктор Конєв у статті "Ваша пенсія може бути меншою за призначену. Як виправити ситуацію".

Реєстрація на порталі починається з одержання цифрового підпису, необхідного для реєстрації на електронному порталі ПФУ.

На порталі пропонуються два способи отримати цифровий підпис:

Щоправда, якщо майбутній пенсіонер вирішить звернутися до ПФУ, йому потрібно бути готовим до черг, бюрократії та невизнання електронних документів. Від людини захочуть отримати:

На е-документ із додатка "Дія" розраховувати не варто, попри постанову КМУ від 18 серпня 2021 року №911, якою визнається юридична чинність е-документів. У фахівця ПФУ просто може не виявитися сканера.

Після реєстрації, слід розуміти, як ПФУ враховує стаж. А відтак - що потрібно проконтролювати або які документи донести.

Отже, із 1 січня 2004 року страховий стаж обчислюється за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку. Основним документом, що підтверджує стаж роботи до 01.01.2004, є трудова книжка.

У разі відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в ній відсутні потрібні записи або ж записи про періоди роботи неправильні чи неточні, для підтвердження стажу роботи приймаються дані:

Загалом беруться до уваги всі документи, що підтверджують, що ця людина в цей час працювала в цьому місці.

Відповідно, тільки після документального підтвердження страховий стаж, напрацьований до 01.01.2004, буде відображено на персональній сторінці реєстру застрахованих осіб після внесення до нього відомостей роботодавцем або застрахованою особою особисто.

Якщо цих даних не внесено до реєстру вчасно, періоди трудової діяльності, навчання, військової служби тощо до 01.01.2004 буде віднесено до страхового стажу безпосередньо при зверненні за призначенням пенсії, але лише на підставі наданих документів.

Дані до реєстру застрахованих осіб вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі відомостей, що надходять, зокрема, від платників єдиного внеску або безпосередньо від застрахованих осіб.

Детальніше читайте про це за посиланням.