Депозитні ставки більше не будуть рости. Навпаки, вони почнуть знижуватися, але не швидко. У власників заощаджень ще є час, щоб покласти гроші на депозит. Про це пише Артур Федорчук у статті – «Як нині зберегти й примножити: депозити чи валюта?».
Ефект від зниження облікової ставки НБУ та сповільнення інфляції, схоже, відчуватиметься й в останні місяці 2023 року, й у першій половині 2024-го. Водночас депозитні ставки не обваляться миттєво, — найімовірніше, їх поступово й неухильно знижуватимуть, передусім великі й державні банки, як це відбувалося після різкого зниження з 25 до 22% облікової ставки НБУ 27 липня.
Дрібніші банки, ймовірно, намагатимуться якийсь час зберігати високі ставки, але поступово будуть змушені їх знизити. Прогнозний орієнтир зниження середніх ставок за депозитами на найближчі два місяці — 4%. Саме настільки, наскільки НБУ знизив дисконтну ставку (з 20 до 16%).
«Зниження облікової ставки обов’язково вплине на вартість банківських депозитів у національній валюті… Середні ставки за гривневими вкладами з розміщенням від трьох до шести місяців нині становлять 15%, а середня прибутковість депозитних вкладів із розміщенням від дев’яти місяців до року парадоксально менша — 14,2–14,5%. Через це нині найпопулярнішими є вклади терміном до пів року: вже більш як половину нових депозитів відкривають саме на такий термін. Головна причина їхньої популярності — вдале співвідношення короткого терміну вкладу й одержуваного доходу. «Чистий» прибуток із урахуванням інфляції та податків за гривневими вкладами становить на сьогодні 4–5%. Депозит у валюті може бути вигіднішим лише в разі знецінення гривні більш як на 10%. Що в теперішніх умовах здається не надто ймовірним», - пише автор.
З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням.