UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ставки за депозитами до кінця літа будуть не нижчими за поточні: як це співвідноситься з інфляцією

Валютні та інфляційні ризики зберігаються на високому рівні.

Депозитні ставки до кінця літа будуть не нижчими за поточні, а можливо, і вищими. Тож можливість не втратити дохідності і "перевкластися" на кращих умовах ще точно буде. Далі ж щось планувати важко. Особливо з огляду на супутні фінансові ризики, розповідає Максим Орищак у статті "Якими будуть ставки за депозитами і чи збережуть вони свою привабливість" на сайті ZN.UA.

Читайте також: Ракетні обстріли та банки: як російський терор позначається на кредитуванні та депозитах

Наразі й валютні, й інфляційні ризики зберігаються на досить високому рівні. Все вищеописане стосувалося гривневих вкладів і номінальних депозитних ставок, без поправки на рівень інфляції. Якщо ж ці ризики враховувати, то фокус у заощадженнях цілком може змінитися.

Читайте також: Реальний ВВП України прогнозується МВФ на рівні 6,5%: якою буде інфляція та безробіття

Так, на думку автора, існує вагомий оптимістичний фактор — торік інфляція знижувалася рекордними темпами, з 26,6 до 5,1%. Цього року вона наразі продовжує низхідний рух, але з другого півріччя може повернутися до стриманого зростання. Зокрема, НБУ очікує до кінця року прискорення зростання цін із поточних 3,2 до 8,6%. По-перше, це немало — більш як удвічі. По-друге, це означає, що реальні депозитні ставки (номінальна ставка мінус інфляція) у міру посилення інфляційного тиску знижуватимуться.

Читайте також: Інфляція низька, але кредити все ще недоступні. Чому так?

За середньої ставки за 6-місячним депозитом у 13,7% річних його реальна річна прибутковість за інфляції у 8,6% уже буде на рівні 5%. З них приблизно 2,8 п.п. піде на сплату податку на доходи. Тож у результаті від реальної річної прибутковості залишаться 2,3%, а оскільки ми говоримо про піврічний вклад, то заробіток на ньому становитиме лише 1,15%. Так, вище інфляції, але на більше, ніж збереження грошей, розраховувати не вийде.

Читайте також: Експерт оцінив інфляційні ризики в Україні та що стримує девальвацію гривні

"Звісно, це лише умовний приклад. Зрозуміло, що якщо до середини жовтня інфляція не встигне розігнатися до 8,6%, то й реальна прибутковість депозитів буде вищою", - вважає автор.

Нагадаємо, в Національному банку України вважають, що критика прогнозів НБУ, які були неточними на 400%, є необгрунтованою, а зниження показника інфляції спричинене непередбачуваними подіями, зокрема надмірно теплою погодою та блокуванням кордонів. Як зазначив Володимир Лепушинський, директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ, дуже тепла погода мала наслідком збільшення пропозиції по овочам та іншим продуктам. Тож зростання вартості не відбулось. Блокування кордонів з Україною спричинило збільшення попиту на внутрішньому ринку – зросла кількість пропозиції, а отже і знизилась вартість на цілий ряд продуктів.