UA / RU
Підтримати ZN.ua

Стало відомо, з чиєї кишені фінансуватиметься різниця між тарифами на електроенергію для населення та її ринковою вартістю

Цей порядок діятиме до кінця війни.

Експортери електроенергії до країн ЄС віддаватимуть 80% своїх прибутків від продажу електроенергії за кордон, за рахунок чого уряд утримуватиме ціну на електрику для населення. Відповідну постанову опубліковано на сайті уряду.

Постанова діятиме до завершення воєнного стану.

Отримані прибутки експортери перераховуватимуть державному підприємству "Гарантований покупець" (ГарПок). А останній спрямовуватиме ці кошти постачальникам електроенергії для населення.

Щоправда, за наявності боргів перед ГарПоком компанії не будуть допускатися на аукціони "Укренерго", а відповідно не зможуть експортувати електроенергію до ЄС.

Наразі вартість е/е у країнах ЄС чи не втричі вища, ніж вартість в Україні. Україна поступово нарощує обсяги експорту в Польщу, Словаччину та Румунію.

Але значну частину коштів компанії витрачають на оплату доступу до перетинів, тобто на оплату власне можливості експорту. А доступи продаються "Укренерго" на аукціонах і вартість на них також зростає в рази.

Таким чином, встановлений обов'язок передавати 80% прибутків може суттєво загальмувати процес експорту електроенергії та знизити зацікавленість учасників ринку до експортної діяльності.

Читайте також: Експорт електроенергії дозволить не збільшувати тарифи для українців — Зеленський
Читайте також: Експорт електроенергії може стати чи не найприбутковішим бізнесом в Україні — Кудрицький

Нагадаємо, експорт української електрики допоможе пом'якшити кризу в Європі. Про це заявив Президент України Володимр Зеленський,  виступаючи у п'ятницю через відеозв'язок у парламенті Словенії. 

Україна прагне у перспективі збільшити ннішню пропускну спроможність для експорту електроенергії у країни Європи з 1700 МВт до 6ГВт. Про це заявив міністр енергетики України Герман Галущенко.

"Україна має шалений потенціал в експорті", - наголосив він.

Україні та Європейському Союзу вдалося досягнути домовленостей про нові можливості та збільшення експорту нашої електроенергії до країн ЄС.  Про те, чи можлива зрада у цій перемозі, що буде далі з експортом, та й загалом з українською енергетикою, читайте в інтерв'ю Юлії Самаєвої з головою правління НЕК "Укренерго" Володимиром Кудрицьким - "Гаслом для кожної української енергетичної компанії має бути "Інвестуй або помри!""