UA / RU
Підтримати ZN.ua

Споживчий кошик: обійдемося без соняшникової олії

Олієжировим підприємствам хронічно не вистачає вагонів для відвантаження шроту. Не маючи можливості відвантажувати шрот, підприємства змушені призупинити виробництво соняшникової олії. Виробники відзначають, що ситуація набуває загрозливого характеру.

Найближчим часом асортимент соняшникової олії на прилавках вітчизняних магазинів може серйозно зменшитися, що спровокує його значне подорожчання для споживачів.

На думку учасників ринку, таку ситуацію може, сама того не підозрюючи, спровокувати «Укрзалізниця». Галузевий монополіст ось уже кілька років не купує вагони-зерновози, необхідні для оновлення рухомого складу. Як результат, восени, в період масових відвантажень зерна, вагонів хронічно не вистачає.

Через це страждають олієжирові підприємства, оскільки вагони для відвантаження їм дають за залишковим принципом. Не маючи можливості відвантажувати шрот, вони змушені призупинити виробництво соняшникової олії.

«Прогнозувати подачу вагонів під шрот неможливо, навіть якщо заявки на їхню подачу подані в термін», - говорить представник однієї з експедиторських компаній, що побажали залишитися невідомими.

Нагадаємо, раніше про проблеми з подачею вагонів вже заявляли президент Української зернової асоціації Володимир Клименко та генеральний директор асоціації «Укроліяпром» Степан Капшук.

Ціни на соняшникову олію у жовтні 2012 року все ще були нижче на 0,9% щодо грудня 2011 року. На думку учасників ринку, у випадку зупинки підприємств утримати цю динаміку буде практично неможливо.

Дії «Укрзалізниці» призвели до призупинення низки олієжирових підприємств. Зокрема, простоював Пересечанський олійноекстракційний завод, а також заводи в Одесі, Вінниці та Чернівцях.

«Ситуація набуває загрозливого характеру, - заявила Лариса Лізантан, директор Полтавського МЕЗа, одного з найбільших олієекстракційних заводів України - якщо нічого не зміниться, наше підприємство опиниться на межі зупинки вже наступного тижня».

«Прогнозувати свою роботу на перспективу ми не маємо можливості», - уточнила вона.

Дистрибутори втішають лише тим, що запасів олії в торгових мережах повинно вистачити на 10-15 днів, а надалі все залежатиме від регулярності постачань.