Рада має розглянути 13 червня ініційований комітетом з питань податкової політики законопроєкт про списання кредитів на майно, знищене внаслідок бойових дій. Йдеться передусім про позики на житло та автівки і про позичальників, які до 24 лютого сумлінно сплачували свою заборгованість. У коментарі Forbes голова комітету Данило Гетманцев дещо деталізував ситуацію.
- Цілковито кредит списуватимуть лише у випадку, якщо втрачене житло або автомобіль були єдиними у позичальника. Заборгованість громадян, які мають інше такого роду власність обіцяють заморозити до завершення війни.
- У вищевказаної категорії позичальників для списання або «заморожування» кредиту має бути відповідний пакет документів, де зафіксовано завдані збитки. Клієнт має належним чином довести факт знищення майна.
- Сума відшкодування може враховувати втрати тіла кредиту через інфляцію.
На ситуацію з руйнуванням кредитованого житла відреагували також у Незалежній асоціації банків України. Там висунули пропозицію відшкодовувати вартість втраченого житла на 10% грошовими коштами, решту – державними облігаціями різної строковості, якими можна буде погашати кредити.
Хоча остаточних даних ще немає і втрати продовжують зростати, зважаючи на бойові дії, які не припиняються, та наразі можна назвати суму загальної шкоди в $1,3 млрд. Приблизно стільки становлять потенційні масштаби списання, зважаючи на кількість руйнувань станом на початок літа.
Як ми писали раніше, вищезгаданою ініціативою, Гетманцев, ймовірно, збирається "перекласти всі ризики на банківську систему". Український бізнес протягом останнього місяця неодноразово вимагав його звільнити. Підприємці й бізнес називали політика уособленням соціалізму та противником економічної свободи.
Із тим, які ризики несуть законопроєкти, що мали б допомогти позичальникам, розбиралась авторка DT.UA Юлія Самаєва у статті Будинку немає, машина згоріла. Що буде з кредитами на них?