Спад на іпотечному ринку може мати негативні наслідки для житлового ринку і економіки України в цілому, вважає голова правління Агентства з рефінансування житлових кредитів Сергій Волков.
"Слідом за падінням активності банків, йде зниження ліквідності ринку нерухомості (попит на якому визначається обсягами кредитів на купівлю квартир). Відповідно, падає платоспроможний попит і на будівельну продукцію, знижуються обсяги будівельно-монтажних робіт, а це серйозно впливає на ВВП і зменшує надходження до бюджету у вигляді податків, що може негативно вплинути на соціально орієнтовані державні житлові проекти", - конкретизував він.
За словами глави Агентства з рефінансування житлових кредитів, наразі українські банки фактично припинили іпотечне кредитування. Ставки у даній групі кредитів тримаються на неприпустимо високому рівні: якщо у 2007 р. вони "просіли" до 14,8% річних, то наприкінці першого кварталу 2013 р. зросли - до 21,7%. Протягом 2008-2013 рр. загальні обсяги іпотечного кредитування знизилися з 109 млрд грн до 62,9 млрд грн.
"Це викликано погіршенням загальної економічної ситуації і зниженням доходів населення, що характерно для багатьох економік. Але Україна невигідно відрізняється від інших країн "обвальним" падінням ринку: різким зниженням попиту і пропозиції на тлі критичного зростання проблемної заборгованості з іпотеки. Такий ефект став прямим наслідком повної відсутності внутрішньої системи довгострокового житлового фінансування, що базується на обігу забезпечених цінних паперів (covered bonds) - іпотечних облігацій", - підкреслив Волков.
Він також зазначив, що вирівняти ситуацію у вітчизняній іпотеці дозволить реалізація програми запуску в обіг забезпечених цінних паперів та диверсифікація каналів залучення ресурсів для банків. !zn
Читайте також:
Забудовники продають квартири за більш низькими цінами, ніж рекламують