UA / RU
Підтримати ZN.ua

S&P покращило оцінку ризиків банків України до рівня Венесуели і Камбоджі

Міжнародне рейтингове агентство Standard&Poor's підвищило оцінку країнових і галузевих ризиків банківського сектору (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA) України, перевівши країну з групи 10 (країни з найбільшим ризиком) до групи 9.

"Ми підтверджуємо нашу оцінку економічного ризику - "10" і присвоюємо Україні оцінку галузевого ризику - "7", - йдеться в повідомленні агентства в середу.

Відповідно до градації BICRA країни поділяються на групи залежно від рівня ризиків у їх банківських системах - від групи 1 (країни з найменшими ризиками) до групи 10 (країни з найбільшими ризиками). Окрім України, до групи 9 належать Азербайджан, Венесуела, Ямайка, Парагвай і Камбоджа, відзначає S&P.

Агентство уточнює, що переоцінку країнових і галузевих ризиків банківського сектору України здійснено відповідно до оновленої методології присвоєння оцінки BICRA.

"Оцінка економічного ризику "10" відображає нашу думку про те, що Україна піддається дуже високому ризику порушення економічної стійкості, дуже високому ризику виникнення економічних дисбалансів і дуже високому кредитному ризику в економіці", - вказує S&P.

На думку агентства, ознаки нещодавнього відновлення макроекономічної ситуації в Україні досить слабкі внаслідок недоліків в економічній політиці, наявності структурних дисбалансів і обмеженої гнучкості бюджетної та грошово-кредитної сфери.

"Українська економіка залишається концентрованою, з домінуванням металургійної та хімічної промисловості, на частку яких припадає більше 60% експорту, що піддає її ризикам коливань світових цін на сировину", - відзначають експерти S&P.

Вони додають, що відповідно до програми Міжнародного валютного фонду (МВФ) уряд України вжив певних заходів із проведення структурних реформ, у тому числі податкової і пенсійної, що призвело до зміцнення фінансової стабільності. Разом з тим зберігаються побоювання щодо того, що можливі проблеми з проведенням реформ можуть призвести до припинення співпраці з МВФ і, отже, послаблення зовнішніх, монетарних і бюджетних показників країни.

S&P нагадує, що так звані "бульбашки" кредитування і цін на нерухомість "лопнули" у 2008-2009 рр., і в даний час країна переживає "корекційний" період. "Ми очікуємо, що вплив цього періоду на банківський сектор у найближчі два-три роки буде дуже значним. Разом з тим відрахування банків на формування нових резервів поступово знижуються у порівнянні з піковими значеннями у 2009-2010 рр., оскільки основні проблеми були виявлені, обсяг проблемних кредитів стабілізувався, а кредитування поступово відновлюється", - наголошується в повідомленні.

Оцінка S&P кредитного ризику як виключно високого враховує агресивні стандарти кредитування і андеррайтингу та значну частку кредитів в іноземних валютах (майже половину кредитного портфеля), високий рівень концентрації на окремих галузях і контрагентах, слабкі платіжну культуру і правову систему. "За нашими оцінками, частка проблемних кредитів у банківському секторі (з урахуванням реструктуризованих кредитів) складає близько 50% і, як очікується, буде поступово скорочуватися", - йдеться у документі.

Згідно з ним, оцінка галузевого ризику "7" обумовлена ​​дуже високими ризиками, пов'язаними з інституціональною структурою України, і високими ризиками, пов'язаними з якістю конкурентного середовища та ресурсною базою банків.

Оцінка інституційної структури обумовлена ​​слабкістю регулювання і управління та низьким рівнем прозорості, однак банківське регулювання і нагляд поступово покращуються, вважають експерти агентства. На їхню думку, Національний банк України домігся значних успіхів у посиленні системи регулювання та нагляду, включаючи проведення регулярних стрес-тестів, обмеження кредитування в іноземній валюті, підвищення вимог до розміру капіталу, вирішення операцій на валютному ринку.

"Однак, на нашу думку, дії регулюючого органу багато в чому мають не проактивний, а реактивний характер", - додає S&P.

Воно також вказує, що відносить уряд України до урядів, підтримка яких банківського сектору оцінюється як невизначена
.